Një ditë para votimin të Kodit Zgjedhor, Meta s'heq dorë të 'bindë' Kuvendin: Ka ende kohë për reflektim

Një ditë para votimin të Kodit Zgjedhor, Meta s'heq dorë të 'bindë' Kuvendin: Ka ende kohë për reflektim

Presidenti Ilir Meta

Ditën e nesërme pritet të votohen sërish ndryshimet në Kod Zgjedhor, por presidenti Ilir Meta nuk ka hequr dorë nga tentativat e tij për të "bindur" Kuvendin të mos e bëjë një gjë të tillë.

Pas deklaratës së eurodepitetit gjerman, David McAllister, i cili shprehej i shqetësuar që mazhoranca do të votojë nesër ndryshimet në Kodin Zgjedhor pa pritur opinionin e Komisionit të Venecias, këtë reagim të tij e ka ndarë edhe Meta i cili e ka falenderuar për qëndrimin që ka mbajtur.

Krahas kësaj Meta shkruan se ka ende kohë për reflektim, për të mos e votuar Kodin.

E falënderoj Kryetarin e Komisionit të Jashtëm në Parlamentin Europian, z.David McAllister, mik i vërtetë i Shqipërisë dhe popullit shqiptar, për angazhimin e tij të sinqertë e të vazhdueshëm, për zgjedhje të lira e të ndershme. Z.McAllister, si askush tjetër, bëri çdo gjë edhe katër vite më parë, që vendi ynë të mos kishte zgjedhje penalizuese për integrimin europian, siç fatkeqësisht ndodhën. Ka ende kohë për reflektim”, shkruan Meta.

Meta ka kërkuar që votimi të bëhet pas opinionit të kërkur nga Komisioni i Venecias, por një gjë e tillë nuk është pranuar nga mazhoranca.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Wytetari: 29/10/2020 12:25

  O i ashtuquajtur President Po ti ke dhene qe Parlamenti eshte Jo Legjitim Pse po i lutesh ti nje Perlamenti jo legjitim te mos votoje ligjin per kodin zgjedhor o i pafe o koruptuar o vrases o hajdut o matrapaz Pashapertash dhe nenshtetesive o paftyre ku do te dalesh me kete thirrje apo te eshte prekur interesi partise se grus kokemadhes?

  Përgjigju
 • Shqiptar: 29/10/2020 01:17

  Parlamenti eshte sovran. Neser rrezohet dekreti i Ilir Kusarit. Shqiptaret mezi po presin ta shikojne pas hekurave kete vemje.

  Përgjigju
 • Bobi: 28/10/2020 22:59

  Nje lajm Mona *axhella e nje lajm Like Pemthymi. Ste bohet mo te lexosh lajmet se vetem çifti hajduteve eshte ne cdo lajm. Ptu, ua dhont zoti me te keqen aty ku u dhemb me shume

  Përgjigju
 • Metapaskëpuces: 28/10/2020 21:21

  Meta i thot Ramës sot : pa brirët ti je mbret ,pa brirët je pasha. Neser kur te behet votimi nxjer luanin Likja se neser firmoset fundi i tij dhe i shpk se tij.

  Përgjigju
 • Endri: 28/10/2020 19:31

  Reflektimi i madh eshte te te marrim para ty o qelbesire

  Përgjigju
 • I tej: 28/10/2020 19:29

  Metmuti hajduti kerkon nje topmut te madh ta haje

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Joe Biden rezulton pozitiv me COVID! Reflekton për tërheqjen nga gara: A mendoni se Harris mund të fitojë?

Joe Biden rezulton pozitiv me COVID! Reflekton për tërheqjen nga gara: A mendoni se Harris mund të fitojë?