Një gjyqtar i lartë në krye të qeverisë teknike, Greqia shkon në zgjedhje të parakohshme

Një gjyqtar i lartë në krye të qeverisë teknike, Greqia shkon në zgjedhje të parakohshme

Ioannis Sarmas dhe Katerina Sakelaropulu

GREQI- “Tërmeti politik” i paralajmëruar nga ish kryeministri Kyriakos Mitsotakis në fakt konsistoi me një rrëmujë të madhe në Greqi duke shkuar sërish në zgjedhje të parakohshme.

Si rrjedhojë, Ioannis Sarmas, presidenti i Gjykatës së Auditimit, do të emërohet si kryeministër i përkohshëm në Greqi nga presidentja Katerina Sakellaropoulou pasi kryeministri aktual Kiriakos Mitsotakis dhe drejtues i partisë Demokracia e re që fitoi shumicën e vendeve në parlament, nuk pranoi të formojë koalicion me partitë e tjera. Pas takimit që do zhvillojë me presidenten Sakelaropulu, Sarmas do të nisë nga puna për forimimin e qeverisë teknike dhe për të çuar vendin në zgjedhjet e parakohshme.

Më herët Presidentja Katerina Sakelaropulu zhvilloi një mbledhje të shkurtër me krerët e partive politike kryesore greke që janë zgjedhur për parlamentin e ardhshëm në zgjedhjet e 21 majit. Për të përshpejtuar procedurat e nevojshme parlamenti do të mblidhet të dielën. Pas kësaj, qeveria e përkohshme do të bëjë betimin, duke çuar më pas në shpërndarjen e parlamentit dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme në 25 qershor.

Kujtojmë se pasi ktheu hartën e Greqisë pothuajse tërësisht blu, kryeministri grek nuk arriti të kishte rezultatin absolut për të formuar qeverinë, kështu që i dorëzoi mandatin Presidentes greke, Katerina Sakellaropouloun me synimin për të shkuar sërish në zgjedhje.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

U bë bashkëpunëtori i drejtësisë, Artan Tafani tregon kush e vrau Albi Bashaliun në Peqin! U qëllua nga autorë me kapele e maskë COVID-i

U bë bashkëpunëtori i drejtësisë, Artan Tafani tregon kush e vrau Albi Bashaliun në Peqin! U qëllua nga autorë me kapele e maskë COVID-i