Një lajm i mirë! Patentat shqiptare do të njihen në Bullgari

TIRANË- Një lajm i mirë! Patentat shqiptare do të njihen në Bullgari. Tashmë të gjithë shoferë shqiptarë  që jetojnë apo që do të udhëtojnë në Bullgari nuk kanë nevojë që të pajisen me leje drejtimi ndërkombëtare.

"Tjetër lajm i mirë për të gjithë bashkëkombasit tanë që jetojnë apo që do të udhëtojnë në Bullgari!

Bazuar në Konventën e Vjenës për Trafikun Rrugor, të cilën Shqipëria dhe Bullgaria e kanë ratifikuar, shtetasit shqiptarë:

-mund të udhëtojnë në Bullgari me lejen e drejtimit shqiptare, pa qenë nevoja e pajisjes me leje drejtimi ndërkombëtare;

-kur kanë  një leje qëndrimi në Bullgari mund të udhëtojnë me leje drejtimi shqiptare deri në 1 vit. Pas përfundimit të afatit 1 vjeçar, do të duhet që të bëhet konvertimi i lejes së drejtimit në leje drejtimi bullgare. Konvertimi bëhet pa kaluar testimin teorik apo atë praktik", njofton Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor.

Ndërkohë, disa ditë më parë, gjatë vizitës së kryeministrit Edi Rama në Greqi, homologu i tij, Kyriakos Mitsotakis tha se marrëveshja bilaterale për njohjen e ndërsjellë të patentave do të kalojë së shpejti për miratim në parlamentin grek.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kafsha: 31/10/2019 23:34

  Po, arritje e madhe si ajo e njohjes së viteve të punës me Luksemburgun? Hahahahahaha 10 veta në Luksemburg. Me Gërqinë gëk, asnjë fjalë per kete pune me një numer shtetasish sa gjysma e popullsise! Hahahahahahaha!

  Përgjigju
 • Shqiptaret bullgare: 31/10/2019 20:57

  Po pse ore. Keq per 500 lek jan shqiptaret per patente nderkombetare?! Sa per ata qe jetoje qe jan aq pakkkk kupto qe max 1 vit . Me greqine kufitate sh zhurmemper asgje

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Stuhi dhe reshje shiu, anulohet koncerti i organizuar nga bashkia e Vlorës për Ditën e Pavarësisë