'Një udhëtim në kalbjen amerikane', vendet e braktisura në Pensilvani që tërheqin akoma turistët (FOTO)

Varreza e trenave në Pensilvani

Ndodhemi në sezon veror ku disa prej nesh nuk e pëlqejnë aq shumë detin dhe rërën. Një mendim i mirë mund të ishte të udhëtoni në Pensilvani nëse jeni fansa të 'së vjetrës' dhe vendeve të braktisura që mbartin në vetvete shumë të fshehta.

Një fanse e zjarrtë e vendeve të braktisura që ka vizituar dhjetë shtete, pjesën më të madhe të kohës e ka kaluar në Pensilvani.

"Ky ishte një udhëtim në kërkim të vendeve të braktisura; obsesioni i vazhdueshëm që më merr mua në të gjithë botën. Kam parë faqet e internetit, blogjet dhe artikujt e lajmeve në kërkim të thesareve të humbura amerikane. Kam krijuar kontakte me disa fotografë vendas të mahnitshëm, duke rregulluar takime dhe shkëmbyer vendndodhje. Muajt ​​dhe javët kaluan shpejt. Në ditët para fluturimit tim, harta ime ishte një polikrom me kunjat me shumë ngjyra. Secila shënoi një relike të së kaluarës, e përhapur në dhjetë shtete të ndryshme. Tashmë ishte e qartë se ky do të ishte një udhëtim i mahnitshëm!", thotë ai.

Ajo ka ndarë me të gjithë 10 prej vendeve më të bukura të braktisura në Pensilvani përmes Bored panda"Shpresoj ta shijoni këtë humbje në 'kalbjen' amerikane", thotë ajo.

1.Ringu blu i boksit

Ky vend dikur i famshëm u hap në fillim të viteve 1960. Ka qëndruar bosh që prej vitit 2010. Ka plane të afërta për ta prishur atë.

2.Varreza e trenave

Ky koleksion i thesareve nga një epokë tjetër, duke pritur me durim restaurimin është fshehur në pyll.

3.Kisha gotike

Kjo kishë është mbi 120 vjeç dhe është braktisur për dy dekada.

4.Librari, arkiv

Dhoma përmban të dhënat e një manjati dhe filantropi emigrant francez-amerikan. Ky koleksion dokumenton financat e perandorisë së tij në detaje të përpiktë, duke përfshirë mbi 50 vjet tregti.

5.Ndërtesa e vjetër e qeverisë

Kjo ndërtesë mahnitëse u ndërtua në vitet 1920, në një stil arkitekture të Rilindjes Klasike. Ndërtesa është shfrytëzuar nga fundi i viteve 1990.

6.Auditori i shkollës së tregtisë

Kjo ndërtesë dramatike e Art Deco dhe Classic Revival është e rrënuar lart në një kodër, me pamje nga qyteti poshtë. Shkolla u detyrua të mbyllej në mesin e viteve 2000.

7.Pjesë e parkut të lodrave

Kjo pjesë druri e parkut të lodrave nuk është përdorur më.

8.Teatër i braktisur

Ky auditor ishte pjesë e një ish-shkolle të mesme katolike. Nivelet e frekuentimit u bënë jofitimprurëse në fillim të vitit 2010 dhe kjo fazë dikur popullore pa performancën e saj përfundimtare.

9.Shkollë fillore

Kjo shkollë u mbyll në mesin e fund të viteve 2000, bazuar në disa informacione.

10.Ish-burg

Burgu Lindor i Shtetit funksiononte midis viteve 1829 dhe 1971. Tani mund të vizitoni këtë burg që nuk funksionon më.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mund të arrihet konsensus tri palësh për hapjen e listave?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Opozitat të merren vesh me njëra- tjetrën'/ Murrizi: Gati të ulem me Bashën! Takimi me Ramën për 'Zgjedhoren' i vështirë, edhe PS ka kërkesat e saj