'Një udhëtim nëpër qytetin e New York-ut', fotot e rralla të vitit 1911 (VIDEO)

Foto nga New York-u

Videoja e vitit 1911 me titull 'Një udhëtim nëpër qytetin e New York-ut' është rikthyer në jetë më shumë se njëqind vjet më vonë nga zhvillimi i teknologjisë.

Pamjet bardh e zi nga një kompani suedeze e prodhimit të filmave janë rikthyer me rrjete nervore për të krijuar një version të ngjyrosur dhe më të mprehtë të filmit bardh e zi.

Klipi prej tetë minutash transporton shikuesit përsëri në kohën e Statujës së Lirisë, Battery Park, Portin e Nju Jorkut dhe ndërtesën e famshme të Flatiron në Avenue Fifth.

Denis Shiryaev postoi videon e re në Youtube në faqen e tij e cila tani është në cilësi 4K me 60 korniza për sekondë.

Kjo pamje e përshkallëzuar u krijua duke përdorur algoritme të rrjetit nervor të mundësuar si Gigapixel AI dhe DAIN të Topaz Labs.

Sheshi Herald në vitin 1911 dhe Sheshi Herald në 2018 kanë shumë pak ngjashmëri.

Në film, New York Herald Building është parë por ndërtesa nuk ekziston më.

Zona njihet ende si Sheshi Herald, por tani është plot me restorante dhe dyqane.

Statuja e John Ericsson në Battery Park gjithashtu paraqitet në video.

Ndërtesa e famshme e Flatiron, e njohur për formën e saj të çuditshme, gjithashtu duket pothuajse saktësisht si ajo në vitet 1900.

Ora 16:16
'Një udhëtim nëpër qytetin e New York-ut', fotot e rralla të vitit 1911
1/11
E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    "Lufta" ndaj COVID-19/ A mendoni se duhet të bëhen më shumë testime?

Komento