Njeriu i 'Vitrinës' dhe 'Kristialit' sot çirret për cilësinë e arsimit

Njeriu i 'Vitrinës' dhe 'Kristialit' sot çirret për cilësinë e arsimit

Ish-kryeministri Sali Berisha

“Arsimi në rrezik”. Me këtë temë, Sali Berisha kishte mbledhur këtë të martë disa “ekspertë” të arsimit dhe mësues, të cilët diskutonin gjëndjen e “mjeruar” të arsimit në Shqipëri. Është paksa ironike në fakt, që alarmin për arsimin ta japë pikërisht njeriu që e shkatërroi atë në mënyrë të pariparueshme.

Sali Berisha do të mbahet mend si kryeministri që lejoi hapjen e kioskave që shisnin diploma universitare, të tilla si “Vitrina”, “Kristiali” e dhjetëra të tjera. Aq sa të gjithë u bënë me diploma dhe sot shumë prej tyre i ke drejtues në administratë e politikë. Kuptohet, arsimi edhe sot ka shumë problem.

Por Edi Ramës duhet t’i njihet merita që mbylli kisokat e hapura nga Sali Berisha, që shisnin diploma. Ndërsa njeriu që sot bërtet se arsimi është në rrezik, duhet të kuptojë se në fakt, rreziku i arsimit (dhe jo vetëm), është pikërisht ai, njeriu i kioskave që i ktheu në universitete.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tosi: 18/08/2022 05:38

    Po por mbajti edhe rinine ne vend dhe shperndare neper Shqiperi onpykat e rilindjes neokom.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Shpërthim i fuqishëm në një shtëpi në SHBA, reagojnë banorët: Dëgjuam të shtëna armësh

VIDEO/ Shpërthim i fuqishëm në një shtëpi në SHBA, reagojnë banorët: Dëgjuam të shtëna armësh