Norvegjia i shet Rumanisë 32 avionë luftarakë F-16

Norvegjia i shet Rumanisë 32 avionë luftarakë F-16

Avion luftarak F-16

Ditën e djeshme Norvegjia njoftoi se do t’i sigurojë Rumanisë 32 avionë luftarakë të tipit F-16 të përdorur për 388 milionë euro.

Marrëveshja që u nënshkrua në sfondin e luftës në Ukrainë, e cila kufizohet me Rumaninë, mbulon furnizimin e avionëve, pjesëve rezervë si dhe mirëmbajtjen dhe trajnimin e personelit teknik.

Ministria norvegjeze deklaroi se dorëzimi do të bëhet në vitin 2023 dhe 2024 pasi avionët të përmirësohen.

“Do të jetë një kontribut i rëndësishëm për forcimin e forcave ajrore të një aleati të NATO-s dhe njëkohësisht do të krijojë vlerë për industrinë norvegjeze të mbrojtjes duke gjeneruar të ardhura për shtetin norvegjez”, tha në një deklaratë ministri norvegjez i Mbrojtjes Bjorn Arild Gram.

Norvegjia kishte zgjedhur në vitet 1960 avionët e tipit  F-16 të American General Dynamics, duke porositur 60 avionë. Oslo gjithashtu planifikon të blejë deri në 52 avionë të tillë.

Rumania kishte shprehur që nga viti 2021 interesin e saj për të blerë F-16 norvegjeze për të zëvendësuar MiG-21 të vjetër të prodhimit sovjetik.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

Diplomohen mbi 12 mijë studentë të Universitetit të Tiranës, Kushi: Shfrytëzoni praktikat e punësimit

Diplomohen mbi 12 mijë studentë të Universitetit të Tiranës, Kushi: Shfrytëzoni praktikat e punësimit