Notat e 'La Repubblica': Gjimshiti gjigant, Brozovic nuk njihet në fushë

Notat e 'La Repubblica': Gjimshiti gjigant, Brozovic nuk njihet në fushë

Kristjan Asllani dhe Luka Modric

Media italiane, La Repubblica ka bërë vlerësimet pas ndeshjes Kroaci 2-2 Shqipëri. Notat dhe komentet kanë qenë pozitive për Berat Gjimshitin, teksa në hije ylli i kroatëve, Brozovic.

Shqipëria

6 Strakosha - Nuk bën asgjë të keqe për një kohë dhe forcon avantazhin e ekipit të tij me ndërhyrje të dobishme. Jo pa të meta në golin e parë kroat.

5.5 Hysaj - Ndërhyrje të sakta dhe elegante të fushës. Megjithatë, goli 1-1 u shënua mes këmbëve të tij.

6.5 Ajeti - Një super punë, sidomos në pjesën e dytë.

6.5 Gjimsiti - Gardë e shkëlqyer për sulmuesit kroatë. Ai ngrihet mbi Majer

6 Mitaj - I lindur në vitin 2003, duket se ka luajtur tashmë turne të tillë. I qetë dhe autoritar në mbajtjen e topit.

6.5 Asllani - nuk e shfrytëzon rastin për të dyfishuar epërsinë. Për pjesën tjetër, ai ka qenë prej kohësh mjeshtër i pjesës së tij të fushës.

6 Ramadani - Rrallë në vështirësi. Asnjë frikë në krahasim me mesfushën kroate.

7 Laci - Lëvizjet si qendërsulmues me kokë në portë. 

Nga 27' Gjasula 6.5 - Topi i parë që prek, e çon në rrjetën shqiptare. Pastaj, në finale, vjen parajsa (Shënoi 2-2).

7 Asani - Një top i bukur i dhënë në zonë për Laçin i jep Shqipërisë epërsinë. 

Nga minuta e 19-të e pjesës së dytë Seferi 5 - Hyrja e tij i përkeqëson gjërat.

6.5 Manaj - Zbret për të barazuar ndeshjen dhe hidhet menjëherë përpara. Ai është njeriu i Shqipërisë kudo. Ajo zbehet me kalimin e kohës. Daku e zëvendëson.

6.5 Bajrami - Në maksimumin e tij tregon aftësinë e tij me top. Çdo ndalesë përshëndetet me duartrokitje.

6.5 Trajneri Sylvinho - Shqipëria është e shkurtër, e ngushtë dhe shumë e organizuar. Nuk shembet as nga Kroacia

Kroacia

6 Livakovic - Disa pritje të mira. Është barriera që e pengon Shqipërinë të mbyllë ndeshjen në pjesën e parë.

6 Juranovic - Dyzet e pesë minuta letargjike. Në pjesën e dytë ai zgjohet.

5 Sutalo - I mirë për të kapur Bajramin. Ai është ndër të parët në Kroaci që ka dhënë tronditjen për të rizgjuar skuadrën nga tronditja e golit të pësuar. Megjithatë, shumë keq për golin 2-2.

5.5 Gvardiol - I vendosur në qendër, ai shpejt futet në vështirësi. Nuk është dita e tij dhe mund ta dalloni menjëherë.

6 Perisic - Nuk mbyll Asanin, e lë të lirë për të kaluar. Goli i Shqipërisë 1-0 vjen këtu. Pastaj ai rritet me ekipin. 

6 Modric - Humbet një top dhe Shqipëria pothuajse dyfishon epërsinë. E paparë më parë. Në pjesën e dytë ai e gjen sërish veten.

4.5 Brozovic - I butë dhe i shpërqendruar ndaj Lacit, e lë lirë për të shënuar me kokë. Mendon dhe vrapon me gjysmë shpejtësi. Nga minuta e 1 Pasalic 7 - Ardhja e tij në fushë rizgjon Kroacinë.

7 Kovacic - Një goditje e bukur nga zona e tij është shansi i parë real i pjesës së dytë. Është ai që i jep energji ekipit të tij.

6 Majer - Bën çmos për të futur disa topa të mirë në qendër, por duket se i mungon koha dhe energjia.

5.5 Petkovic - Shokët e tij e kërkojnë atë, por më kot. Është fshehur diku atje lart, pas mbrojtësve. Nga minuta 24 e pjesës së dytë futet Budimir, nota 6- Zemra dhe mushkëria.

7 Kramaric - Më i fortë se në debutimin e tij me Spanjën. Ai shënoi golin e madh të barazimit në ditëlindjen e tij.

6 Trajneri Zlatko Dalic - Kroacia e tij është e ngadaltë në manovrim dhe shumë e cënueshme. Ai arrin të zgjohet dhe pothuajse fiton, por pyetja mbetet. Çfarë ndodhi me ekipin e Botërorit?

6 Arbitri Letexier (Francë) - Menaxhon me autoritet një ndeshje finale konkurruese shumë të lartë, e cila mund të kishte dalë lehtësisht jashtë kontrollit.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme

Eksperti i PD-së: Rënia e Euros rrit çmimet, qeveria të jetë më e kujdesshme