Nuk justifikoi apartamentin në Tiranë dhe pastërtinë e figurës, shkarkohet nga detyra prokurori Adnan Kosova 

Prokurori Adnan Kosova nuk ka mundur dot të kalojë fazën e dytë të vettingut, duke u larguar përgjithmonë nga sistemi i drejtësisë. Kolegji i Posaçëm i Apelimit, i përbërë nga Sokol Çomo kryesues, Ina Rama relator, Ardian Hajdari, Natasha Mulaj, Rezarta Schuetz anëtarë, vendosi ditën e  sotme të shkarkojë nga detyra prokurorin Adnand Kosova.

Kosova kishte vetëm një muaj që ishte emëruar shefi i Drejtorisë së Dekriminalizimit në Prokurorinë e Përgjithshme, postë të cilin nuk mundi ta mbante dot gjatë.

Shkarkimi i tij u bë pas ankimimit që Komisoneri Publik kishte bërë më datë 27 shkurt 2019, pasi nuk ishte dakord me vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, i cili konfirmoi në detyrë Adnand Kosovën më 20 dhjetor 2018.

Komisioneri Publik ankimoi vendimin pasi sipas denoncuesve pretendohej se prokurori Kosova kishte gënjyer në lidhje me pastërtinë e figurës, ku ai ka pasur kontakte të papërshtatshme që kanë lidhje familjare të afërt me të. Gjithashtu ai nuk arriti të justifikonte dot shumën prej 1 500 000 lekësh që i kanë shërbyer si burim për blerjen e apartamentit prej 98 m2 në rrugën “Muhamet Gjollesha”, në Tiranë duke mos justifikuar dot burimin e të ardhurave. Këto arsye bën që KPA të vendos shkarkimin e menjëhershëm të tij dhe nga sot Adnand Kospva nuk do të jetë më pjesë e drejtësisë.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?

Komento

Komente

 • Ervini: 14/03/2020 22:22

  Me kete vendim nuk humbi prokurori i nderuar Z. Adnand Kosova, por humbi shqiperia dhe shqiptaret, fitoi politika dhe krimi te cilet jane bere pale, dhe i druhen sepse ashtu sic gjunjezoi krimin dhe kokat e saj ne periudhen 2004-2008 kur drejtoi krimet e renda ashtu do te gjunjezoheshin edhe keta te fundit, fitoi politika e cila perfaqesohet me prostituatat dhe zhigolot e saj politik ne KPA ku u urdheruan keta te fundit; kryetarja e KPA Natasha Mulaj nje njeri i paafte ne profesion se bashku me mostren tjeter anetar i KPA sic esht Ardjan Hajdari i cili po ashtu nje njeri i paafte dhe ushtari politikes po ashtu edhe anetarja tjeter e KPA Rezarta Schuetz, keta vendosen pro urdherit politik, kurse ish prokurorja e pergjithshme Ina Rama se bashku me Sokol Como kundershtuan per kete vendim dhe u vendos me shumice votash 3-2 per kete vendim skandaloz nga treshja e prostitutave te politikes. Besoj kjo ceshtje do te shqyrtohet deri ne gjykaten Strazburgut dhe shpresoj te vij dita kur ne shqiperi te jepet llogaria per cdo mekat dhe krim qe kan bere,

  Përgjigju
  • Trusti Geshtenjave: 22/04/2020 20:38

   Po e vertete e gjunjezoi krimin bashke me Kuliqin, por kete rradhe ky i fundit ja futi

  • Manjola: 15/03/2020 15:01

   Shume e vertet pajtohem 100% me kte koment po kthehemi ne nje vend komunist i koheve te reja

 • Mangalem: 14/03/2020 21:35

  Ore po ky avokati konstucionalist qe ka mbaruar juridikun me korrespodence ka fituar ndonje gjyq?

  Përgjigju
 • Niku: 14/03/2020 13:04

  Po cne keta te kpa Jan kot per vete

  Përgjigju
 • vera: 13/03/2020 17:26

  VETINGU PO PUNON SHUME NGADALE,,,duhen shkarkuar nga 30 prokurore e gjyqtare pernjeheresh,,,,,,ec ,,ec,,ec,, te gjithe jane te korruptuar,,,mos hetoni shume….

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tritol në hotelin e Ervin Matës pranë QSUT-së në Tiranë, nuk ka të lënduar