'Strasburgu' i dha të drejtë, Antoneta Sevdari jo më e shkarkuar, KPA prish për herë të parë vendimin e vetingut! Dosja do të rishqyrtohet më 17 prill

Pesë vite nga shkarkimi me vendim të formës së prerë nga Kolegji i Posaccëm i Apelimit, Antoneta Sevdari do të rivlerësohet nga vettingu, ndërkohë që zyrtarisht nuk është më e përjashtuar nga sistemi i drejtësisë. Vetë KPA (Kolegji i Posaçëm i Apelimit) vendosi këtë të hënë prishjen e vendimit të vet të marrë më 28 shkurt 2019 për Sevdarin, duke krijuar precedentin e parë që një magjistrat i dalë nga sistemi i drejtësisë të rimerret në shqyrtim me mundësinë e rimarrjes së detyrës. 

Prokurorja Antoneta Sevdari, për të cilën tashmë ekziston në fuqi vetëm vendimi i shkallës së parë të vetttingut, kur Komisioni i Pavarur i Kualifikimit më 18 korrik 2018 e cilësoi të pastër, kërkon rikthimin në detyrë, ndërsa seanca e radhës do të mbahet në KPA më 17 prill. 

Kujtojmë se ky proces në KPA vjen pas një vendimmarrje të Gjykatës Evropiane të të Drejtave të Njeriut, që pranoi ankimin e prokurores Antoneta Sevdari dhe dënoi Shqipërinë që të dëmshpërblente ish-prokuroren me rreth 25 mijë euiro dhe sugjeroi të rishikohej vendimi i shkarkimit.

Gjykata e Strasburgut gjeti shkelje të nenit 8 të Konventës dhe vuri në dukje se vendimi i shkarkimit ishte “disproporcional” dhe në shkelje procedurale, por theksoi se rasti i Sevdarit duhet të konsiderohet përjashtimor dhe se nuk mund të kthehet në një referencë kundër procesit të vetingut në tërësi.

M.Q./E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Edvin: 11/03/2024 17:21

  Kur e kaloj vetingun kjo zonja tha shume mire qe po behet qe te largohen te korruptuarit, kur u largua vete tha jo jo vetingu eshte nje padrejtesi e madhe qe po behet per te gjithe. Kthimi saj eshte gje e mire pasi do ti jape nje dore drejtesise se re, ku jane futur te gjithe femijet e te korruptuarve te denuarve dhe te shkarkuarve.

  Përgjigju
 • Eduard: 11/03/2024 14:49

  Suksese prokurore.

  Përgjigju
 • Mira: 11/03/2024 12:00

  Sa merak e keni more aman kete pune apo ju duhet rezultati 100% te mos preken ato vendime qe e dine te gjithe se cfare perfaqesojne.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta