Nuk mori asnjë mandat, tërhiqet nga drejtimi i 'Bindjes Demokratike', Astrit Patozi: Marr përgjegjësinë e humbjes

Astrit Patozi

TIRANË- Astrit Patozi ka marrë përgjegjësinë për humbjen në zgjedhjet e 25 prillit, ku Bindja Demokratike nuk mori asnjë mandat, për pasojë është dorëhequr nga drejtimi i partisë që themeloi vetë. Betejën e 25 prillit, ai e quan dinjitoze, ndërsa thotë se pavarësisht dorëheqjes së tij, Bindja Demokratike, do të vijojë të ekzistojë duke thënë se ai do të jetë një nga mbështetësit më të mëdhenj të saj.

"Marr përgjegjësinë dhe dorëhiqem nga drejtimi i bindjes demokratike Duke falenderuar edhe një herë kandidatët, mbështetësit dhe të gjithë votuesit e Bindjes Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit, kam vendosur të marrë të gjitha përgjegjësitë për mosarritjen e objektivave tona elektorale dhe të dorëhiqem nga drejtimi i partisë. Fakti që ne bëmë një betejë dinjitoze dhe qytetare, në mesin e një polarizimi ekstrem, që erdhi nga egërsia dhe ashpërsia e forcave kryesore politike, nuk mund të shërbejë në asnjë rast si justifikim për askënd prej nesh, por sidomos për mua që udhëhoqa fushatën. E kemi ditur që në fillim se në kohë lufte njerëzit nuk kanë mundësi të dëgjojnë muzikë, por nuk kemi ndërmend të fshihemi prapa rrethanave të vështira dhe të pazakonta.

Që nga dita e parë e krijimit të partisë, por sidomos gjatë kësaj fushate, pata fatin dhe privilegjin të njoh dhe bashkëpunoj me njerëz të shkëlqyer, politikanë me eksperiencë apo edhe të rinj të supermotivuar, të cilët më kanë mbushur me besim se ky është një investim, që nuk do të tretet. Unë i inkurajoj ata të gjithë që ta vazhdojnë edhe më të vendosur këtë rrugëtim politik, i cili ka në epiqendër respektin për disa vlera dhe parime të qenësishme si dhe dëshirën për t’i shërbyer vendit dhe interesit publik.

Nuk mendoj se është koha për t’u dekurajuar, sepse ne i kemi ditur dhe marrë parasysh vështirësitë që në nisje të këtij projekti politik. Askush prej nesh nuk kishte keqkuptimin se rezultati do të arrihej me një të rënë të sopatës dhe asnjëherë nuk e kishim menduar se Bindja Demokratike ishte projektuar për vetëm një palë zgjedhje. Ndryshe, do të kishte qenë e pandershme dhe e padenjë për të gjithë ata shqiptarë, që e mbështetën dhe i besuan asaj. Dorëheqja ime është një akt moral përgjegjësie, por kurrërrësesi dorëzim. E kemi shpallur që në ditën e parë të themelimit se Bindja Demokratike nuk është një njeri, as një grup personash, e aq më pak pronë apo ndërmarrje biznesi e dikujt. Ajo është një ide e bukur për të ndryshuar mënyrën e drejtimit të Shqipërisë, pasi ne mendojmë se ajo keqqeveriset për shkak të një sistemi të kapur, që ka mbyllur të gjitha shtigjet e konkurrencës së lirë.

Ndaj unë do të vijoj të mbetem një mbështetës i palodhur i kësaj ideje, si njeri politik dhe qytetar i angazhuar, sepse jam i bindur që është e vetmja rrugë për të pasur një atdhe më të drejtë, më pak të korruptuar, më të jetueshëm, dhe me një qeveri që shërben dhe nuk sundon. I uroj fat dhe sukses Bindjes Demokratike në sfidat e radhës, si një projekt serioz që, sipas meje, ka për qëllim ndryshimin strukturor të politikëbërjes në këtë vend, i cili ka qenë që në fillim dhe duhet të vijojë mbetet sërish në dispozicion të ripërtëritjes të së djathtës dhe të opozitës në Shqipëri", shkruan Patozi. 

Në zgjedhjet parlamentare të 2021, Bindja Demokratike mori në total 8238, e ndërsa vetë Asttit Patozi arriti të siguronte 830 vota. Më herët, pas dështimit në zgjedhje, dha dorëheqjen dhe kryetarja e Lëvizjes Për Ndryshim, Jozefina Topalli. Këto dorëheqje vijnë edhe si një mesazh për kryedemokratin Lulzim Basha, i cili edhe pse PD në drejtimin e tij ka humbur disa zgjedhje rresht, ka refuzuar që të largohet nga drejtimi i PD-së.

B.K./Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?

Komento

Komente

  • Like: 02/05/2021 12:50

    Dilni ne pension o tosi tani hani ato leke qe i keni vjedhur popullit. Populli kesaj radhe doli me i zgjuar se ju o jashteqitje

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Identifikohen 7 nga 10 viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci, mes tyre humbën jetën nënë e bijë