Nuk paguan dot borxhet, kampionit të botës me Brazilin i sekuestrojnë edhe trofetë! I falimentuar, vetëm me 610 euro në bankë

Nuk paguan dot borxhet, kampionit të botës me Brazilin i sekuestrojnë edhe trofetë! I falimentuar, vetëm me 610 euro në bankë

Brazili në Botërorin 2002

Marcos Andre Batista dos Santos (Vampeta) ishte kampion bote me Brazilin, një titull i fituar në vitin 2002 në Japoni dhe Korenë e Jugut, në edicionin e golashënuesit më të mirë, Ronaldos. Për të gjithë tifozët italianë të futbollit ai do të mbetet gjithmonë meteori që kaloi në qiellin e Interit.

Ishte vera e vitit 2000 dhe mesfushori brazilian, atëherë 26 vjeç, zbarkoi në Pinetina pas sezoneve të shkëlqyera me PSV dhe Corinthians. Ai nuk u përshtat kurrë në Milano, as nuk ndihmoi sezonin katastrofik që pa lamtumirën e bujshme të Marcello Lippit pas vetëm një ndeshjeje dhe mbërritjen në pankinë të Marco Tardellit. Në Serie A luajti vetëm një ndeshje, më pas historia e tij te zikaltrit përfundoi. Ai shkoi te PSG për një sezon, më pas u kthye në Brazil ku e përfundoi karrierën e tij.

Vampeta kur luante me Interin

Një personazh shumë i çuditshëm (në vitin 1999 ishte futbollisti i parë brazilian që pozoi i zhveshur për revistën ‘G Magazine’, në këmbim të një shume të madhe), Vampeta megjithatë ka 41 ndeshje me kombëtaren braziliane. Pavarësisht se në Serie A mbahet mend si një dështim, në atdhe gëzon reputacion dhe konsideratë shumë më të lartë. Telashet në të cilat është futur ish-futbollisti nga Bahia, tashmë 49 vjeç, kanë bërë shumë bujë orët e fundit. Gjykata e Sao Paulo ka urdhëruar sekuestrimin e të gjithë trofeve dhe medaljeve të fituara në karrierën e tij nga kampioni i botës.

Arsyeja  është një borxh prej pak më shumë se 50 mijë euro ndaj shkollës së vajzave të tij. Një borxh që lidhet me tarifat e papaguara të shkollimit për dy vajzat, që daton disa vite më parë dhe prej atëherë ka arritur shifrën aktuale me interes.

Situata është shumë më e keqe për Vampeta, teksa gjykatësi e urdhëroi ish-futbollistin të listonte të gjitha pasuritë e tij, që i nënshtroheshin konfiskimit deri më 29 prill. Nëse nuk e paraqet listën, ish-interisti do të ekspozohet ndaj sanksioneve të mëtejshme. Me të njëjtën dispozitë, gjykata ka autorizuar ndërkohë sekuestrimin e medaljeve, trofeve, madje edhe veshjeve. Në brazil tregojnë se llogaria bankare e Vampetës tanimë është reduktuar në vetëm 610 euro.

Vampeta

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit