Momentet e fundit! Jan Prenga në vëzhgim prej kafes së mëngjesit me bashkëshorten deri kur u rrëmbye! /FOTO e 'kokës' së urdhëruesve

Jan Prenga, Gentjan DOçi dhe momentet e fundit te 49-vjeçari ne kafe, para rrembimit

Jan Prenga, Gentjan DOçi dhe momentet e fundit te 49-vjeçari ne kafe, para rrembimit

TIRANË - Personat që e kanë rrëmbyer, dyshohet ta kenë vënë në vëzhgim Jan Prengën prej orëve të para të mëngjesit të datës 17 janar 2020, kur edhe e rrëmbyen në rrugën "London" në Kamëz.

Jan Prenga, i shoqëruar, mëngjesin e 17 janarit, pak pas orës 07:00 ka shkuar të konsumojë një kafe në një lokal në zonën e Kamzës, teksa ishte i shoqëruar nga bashkëshortja.

Këto janë momentet e fiksuara nga kamerat e sigurisë, të cilat prokuroria i ka në dorë. Ndërkohë, teksa Jan Prenga ulet në një tavolinë të lokalit, jashtë tij qëndron në këmbë një person, që për hetuesit, dyshohet të jetë një nga personat që ditën e rrëmbimit, të ketë vënë në vëzhgim dhe monitorim të gjitha lëvizjet e 49-vjeçarit, baba të 5 fëmijëve, për të gjetur momentin e duhur për ta, për ta rrëmbyer. Ky person në distancë, dyshohet të jetë pikërisht njeriu që ka raportuar tek pjesëtarët e tjerë të grupit, lëvizjet e Prengës.

Po sot, Shqiptarja.com publikon edhe foton e një prej personave më të kërkuar për këtë ngjarje të rëndë kriminale, që përfundoi me vrasjen e Jan Prengës nga grupi i pengmarrësve, dhe fshehjen e trupit, i cili ende nuk është gjetur nga policia. Ai është Gentjan Doçi nga Shkodra, që së bashku me Altin Hajrin, gjithashtu në kërkim, dyshohen të jenë urdhëruesit e pengmarrjes së shkuar keq të Jan Prengës.

Gentjan Doçi

Pikërisht në kompleksin në pronësi të Hajrit në Shijak, "Golden", rrëmbyesit sollën trupin e pajetë të Jan Prengës të futur në bagazhin e një Range Rover, teksa e nxorën më tej nga kompleksi në një furgon të bardhë. Asnjë nga personat e arrestuar deri më tani nuk ka treguar asgjë për vendin ku mund të jetë fshehur trupi i 49-vjeçarit, ndërsa e gjithë ngjarja e rëndë ndodhi pas konflikteve mes grupeve kriminale të trafikut të drogës. Një nga 5 vëllezërit e Jan Prengës në Angli, Astriti i mori grupit të Hajrave e Doçit një sasi të konsiderueshme kokaine që transportohej në Angli, ku grupi kriminal iu kundërpërgjigj duke i marrë peng vëllanë për të përfituar në këmbim sasinë e vjedhur të drogës. Megjithë negociatat, edhe përmes Pajtimit të Gjaqeve, nuk u arrit të shpëtohej jeta e Jan Prengës, ndërsa dyshimet sipas hetuesve, siç edhe kanë faktuar pamjet e kamerave që autorët nuk fshinë dot nga "Golden", Jan Prenga ka mbërritur i pajetë në kompleks, çka i bën ata të mendojnë se ai ka ndërruar jetë pak momente pasi është rrëmbyer, si pasojë e dhunës nga grupi i autorëve.

Pas ngjarjes së rëndë, Operacioni "Forca e Ligjit" në zbatim të aktit normativ, u sekuestroi në rrethana emergjente prona e pasuri grupeve të përfshira në pengmarrje dhe vrasje, mes të cilëve edhe kompleksin e Altin Hajrit, si dhe supervilën luksoze të Gentian Doçit në lagjen "Skënderbeg" në Shkodër dhe disa prona që ai i kishte në emër të familjarëve.

Jan Prenga sapo hyn ne lokal i shoqeruar

Jan Prenga i ulur ne lokal i shoqeruar

Nje person jashte lokalit ku ndodhet Prenga i shoqeruar, dyshohet te kete monitoruar levizjet e tij

Momentet ne garazhin e kompleksit "Golden", kur personat mundohen te prishin kamerat e sigurise

1582020580_janprenga.png

Jan Prenga, Gentjan Doçi dhe momentet e fundit te 49-vjeçari ne kafe, para rrembimit

G.M./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Santa Quaranta: 18/02/2020 19:16

    Me kaq shume prova çudi e madhe qe nuk e gjejne kufomen!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Fitoi zgjedhjet për kreun e PD, Berisha në ‘delir’: Ndodhi mrekullia e shekullit të 21