OBSH: Evropa po hyn në 'lojën përfundimtare të mundshme' të pandemisë COVID

OBSH: Evropa po hyn në 'lojën përfundimtare të mundshme' të pandemisë COVID

Hans Kluge

Drejtori i zyrës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Evropë tha të enjten se kontinenti tani po hyn në një "përfundim të besueshëm" të pandemisë dhe se numri i vdekjeve nga koronavirusi ka filluar të rritet.

Dr. Hans Kluge tha në një konferencë për media se ekziston një "mundësi e vetme" për vendet në të gjithë Evropën që të marrin kontrollin e transmetimit të COVID-19 për shkak të tre faktorëve: niveleve të larta të imunizimit për shkak të vaksinimit dhe infeksionit natyror, tendencës së virusit për t'u përhapur. më pak në mot të ngrohtë dhe ashpërsia më e ulët e variantit omikron.

"Kjo periudhë e mbrojtjes më të lartë duhet të shihet si një armëpushim që mund të na sjellë paqe të qëndrueshme," tha ai.

Ndërsa dimri ulet në pjesën më të madhe të Evropës në javët e ardhshme, kur transmetimi i virusit bie natyrshëm, Kluge tha se pranvera e ardhshme "na lë mundësinë për një periudhë të gjatë qetësie dhe një nivel shumë më të lartë të mbrojtjes së popullsisë kundër çdo rigjallërimi në transmetim.” Edhe nëse shfaqet një variant tjetër, tha Kluge, autoritetet shëndetësore në Evropë duhet të jenë në gjendje ta mbajnë nën kontroll, me kusht që të vazhdojnë imunizimi dhe përpjekjet për të rritur, së bashku me ndërhyrjet e tjera të shëndetit publik.

‘Megjithatë, kjo kërkon një rritje drastike dhe pa kompromis në ndarjen e vaksinave përtej kufijve, duke thënë se vaksinat duhet t'u sigurohen të gjithëve në të gjithë Evropën dhe më gjerë. Shkencëtarët kanë paralajmëruar vazhdimisht se nëse shumica e popullsisë së botës nuk është e vaksinuar, çdo mundësi që COVID-19 të vazhdojë të përhapet do të thotë se ai mund të ndryshojë në forma më vdekjeprurëse dhe më të transmetueshme.

Vende të shumta në të gjithë Evropën, përfshirë Britaninë dhe Danimarkën, kanë hequr pothuajse të gjitha kufizimet e tyre për koronavirusin pasi thanë se omicron ka arritur kulmin. Të tjerë, përfshirë Spanjën, tani po shqyrtojnë nëse do ta konsiderojnë COVID-19 si një problem endemik që mund të trajtohet më shumë si gripi sezonal. Në selinë e OBSH-së në Gjenevë, drejtori i përgjithshëm Tedros Adhanom Ghebreyesus paralajmëroi se bota në tërësi është ende larg daljes nga pandemia.

“Ne jemi të shqetësuar se në disa vende ka zënë një tregim që për shkak të vaksinave – dhe për shkak të transmetueshmërisë së lartë të omicron dhe ashpërsisë më të ulët – parandalimi i transmetimit nuk është më i mundur dhe nuk është më i nevojshëm”, tha Tedros të martën. "Asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta."

Agjencia ka thënë se edhe vendet me nivele të larta të vaksinimit nuk duhet t'i nënshtrohen presionit politik dhe të lëshojnë të gjitha masat e tyre për koronavirusin menjëherë. Kluge vuri në dukje se javën e kaluar pati 12 milionë raste të reja të koronavirusit në rajonin evropian të OBSH-së, totali më i lartë i vetëm javor gjatë pandemisë. Ai tha se rritja u nxit nga varianti jashtëzakonisht infektiv i omicron, por pranimet në njësitë e kujdesit intensiv spitalor nuk janë rritur ndjeshëm.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Aleanca për Ndryshim ndryshon kryetarin e grupit, do jetë Dashamir Shehu

Aleanca për Ndryshim ndryshon kryetarin e grupit, do jetë Dashamir Shehu