OBSH: Shpërthimi i Ebola-s nuk është ende një emergjencë globale

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se shpërthimi i vazhdueshëm Ebola-s në Kongo këtë javë - është një "ngjarje e jashtëzakonshme"  dhe një shqetësim i thellë, por nuk mund të shpallet ende një emergjencë globale.

Ky shpërthim, i dyti-vdekjeprurëse në histori, ka vrarë më shumë se 1.400 njerëz. Në një konferencë  për shtyp pas takimit, Dr. Preben Aavitsland, njoftoi se shpërthimi është "një emergjencë shëndetësore në Republikën Demokratike të Kongos", por se situata ende nuk i plotëson kriteret për t'u shpallur globale.

Aavitsland tha se komiteti ishte "thellësisht i zhgënjyer" që OBSH dhe vendet e prekura nuk kanë marrë fondet e nevojshme për të ndaluar shpërthimin dhe për të dhënë një mesazh të hapur për donatorët.

Shefi i emergjencës së OBSH-së pranoi se agjencia nuk ka qenë në gjendje të gjurmojë origjinën se nga vjen virusi.

Komiteti i ekspertëve i OBSH-së është takuar dy herë për të parë situatën në Kongo.

  • Sondazhi i ditës:

    Nisma e mazhorancës për shkarkimin e presidentit, sipas jush a duhet shkarkuar Ilir Meta?

Komento

Komente

  • adamo311: 15/06/2019 01:11

    Ebola eshte e sherueshme! Qe nga shperthimi i Eboles (2013), njerz nga perendimi (pra individe, jo organizata) trajtojn pacientet PA PAGESE me shukses 100%! Te gjithe parazitet ne gjake jetojn ne menyre aneorobe! Ata te cilet me vemendje kan mesuar biologji, e kuptojn KUSH ESHTE ILACI? Trajtimi behet nje here 15 pika, oral. Pasi qe menyra orale tharton lukthin, une kam gjetur edhe nje mundesi tjeter, penetracion-lekurore, deri me tani (nga informatat), une jam i vetmi qe bene nje trajtim te tille. Pra ILACI asgjeson c`do parazit ne gjake, pa KURREFARE kunderindikacione! Shpenzimet jan tejet te ulta, une deri me tani kam trajtuar (te ndryshme) te gjithe pa pagese! Pershendetje.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

616-vjetori i lindjes së Skënderbeut, Ambasada e SHBA publikon foton e statujës së tij në Michigan: Frymëzim për të gjithë ne