OKB: Kriza ushqimore në Lindjen e Mesme mund të destabilizojë edhe më shumë rajonin

OKB: Kriza ushqimore në Lindjen e Mesme mund të destabilizojë edhe më shumë rajonin

Fëmijë në Bejrut

Organizata e Kombeve të Bashkuara shprehet se kriza ushqimore në Lindjen e Mesme mund të destabilizojë edhe më shumë këtë rajon. Programi Botëror i Ushqimit, argumenton se një krizë e tillë, mund të sjellë probleme të tjera që si pasojë do kenë destabilizimin e mëtejshëm të rajonit.

Pesë shtete të këtij rajoni po përballen me norma të larta të inflacionit mbi 60% ndërsa të tjera vende e nivele treshirore. Kështu është shprehur Corinne Fleischer, drejtore e Programit Botëror të Ushqimit për këtë rajon.

“Kur ushqimi bëhet i papërballueshëm, rezultat është uria”, ka thënë ajo përmes një deklarate.

Varësia ndaj importeve dhe kriza klimatike, është thënë se vetëm sa mund ta përkeqësojnë situatën.

Programi Botëror i Ushqimit – agjencia e Komeve të Bashkuara – ka thënë se ushqimi në këtë rajon blihet me çmime të larta, pasi vetë rajoni nuk prodhon mjaftueshëm ushqim.

Ndërkohë, thatësia, valët e të nxehtit, zjarret pyjore dhe vërshimet, janë duke shkatërruar një pjesë të mirë të tokës pjellore.

Libani është shteti që është dike u përballur më së shumti me këto probleme.

Sipas Bankës Botërore, ky shtet renditet si një prej vendeve me inflacionin më të lartë në botë.

Siria është përmendur, po ashtu, si vend që vuan nga kushtet e rënda.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja