OKB paralajmëron: 34 milionë njerëz në prag të urisë ekstreme, duhet të ndalim këtë katastrofë

OKB paralajmëron: 34 milionë njerëz në prag të urisë ekstreme, duhet të ndalim këtë katastrofë

Foto ilustruese

Pandemia e COVID-19, konfliktet dhe ndryshimet klimatike janë faktorët kryesor të cilët kanë nxitur që më shumë se 20 vende në muajit e ardhshme të rrezikojnë urinë, sipas një paralajmërimi nga OKB.

Rreth 34 milion njerëz janë një hap larg urisë ekstreme!

“Intensiteti i vuajtjeve të tyre është alarmant. Është detyra e secilit të veprojë tani në mënyrë që të shpejtojmë sa më shumë jetë dhe për të parandalojmë situatën më të keqe.”, tha kreu i FAO, Qu Dongyu.

Nigeria Veriore, Jemeni dhe Sudani i Jugut kryesojnë listën e vendeve që përballen me nivele "katastrofike" të urisë akute, në bazë të një raporti të publikuar nga Organizata e Ushqimit dhe Bujqësisë (FAO) dhe Programit Botëror të Ushqimit (WFP).

Uria e nxitur nga konfliktet, goditjet klimatike dhe pandemia e COVID-19 po troket në derën e miliona familjeve”, tha ai duke shtuar se është e rëndësishme të ndalim këtë katastrofë duke rritur donacionet dhe aksesin në këto vende që na kanë nevojë.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

‘Fitoret kundër Moldavisë dhe Ishujve Faroe detyrim për kombëtaren’, Altin Rraklli: Ia dalim vetëm si grup

‘Fitoret kundër Moldavisë dhe Ishujve Faroe detyrim për kombëtaren’, Altin Rraklli: Ia dalim vetëm si grup