OKB: Rusia ka porositur qindra dronë nga Irani

OKB: Rusia ka porositur qindra dronë nga Irani

1670402748_drone.PNG

Rusia ka porositur qindra dronë dhe raketa balistike nga Irani, kështu bën të ditur një burim diplomatik në Kombet e Bashkuara, raportojnë mediat e huaja.

"Ne e dimë se Irani po përgatitet të rrisë dërgesat e dronëve dhe raketave në Rusi në sasi të konsiderueshme", tha burimi për dpa.

Ata gjithashtu thanë: "Unë ende nuk mendoj se ato janë dërguar, por ato janë urdhëruar për t’i dërguar”.

Moska ka përdorur tashmë qindra dronë Shahed 136 të prodhimit iranian, të quajtur edhe drone kamikaze, sepse janë "të disponueshëm", megjithëse gjithmonë e kanë mohuar. Në nëntor Teherani pranoi se kishte furnizuar me dronë Rusisë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Rusia do të ndjekë interesat e saj me çdo mjet! Kërcënimi i një lufte bërthamore po rritet! Operacioni special do të jetë i gjatë


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Do të përmirësoni situatën në dashur, çfarë thonë yjet për ju sot

Do të përmirësoni situatën në dashur, çfarë thonë yjet për ju sot