Oketa sqaron votën kundër:
Mbrotja interesat e qytetarëve

Oketa sqaron votën kundër:<br />Mbrotja interesat e qytetarëve
TIRANE- Deputeti Gazmend Oketa, i larguar nga Partia Demokratike, në profilin e tij në facebook sqaroi sot votën e tij kundër pr/ligjit për statusin e të verbërve dhe persona paraplegjikë dhe tetraplegjikë. Duke marrë shkas nga shtypi i sotëm i cili e komentoi votën e tij të djeshme në Kuvend vetëm si rrjedhje vote nga mazhoranca, Oketa e intepreton votën në një mënyrë tjetër, duke ftuar dhe median dhe miqtë e tij të shohin “gotën jo gjysmë bosh, por gjysmë PLOT.”
Oketa sqaron se vota kundër pr/ligjeve ishte “Pro” interesave të qytetarëve. Vendimin për votën e tij e kishte marrë pasi kishte takuar drejtuesit e shoqatave të këtyre kategorive sociale dhe kishte vendosur të mbështeste kauzën e tyre, duke votuar pro interesave të tyre.


JA ÇFARË SHKRUAN GAZMEND OKETA NË PROFILIN E TIJ NË FACEBOOK
"Dje ne Kuvendin e Shqiperise jane votuar dy projektligje te cilat kane te bejne me statusin e te verberve dhe personave paraplegjik e tetraplegjik. Shtypi i sotem ka komentuar voten time te djeshme lidhur me keto dy projektligje. Nga kendveshtrimi mediatik, titulli: "Oketa, voton kunder" ndoshta ben me teper lajm. Por ne fakt nuk eshte keshtu. Une kam votuar PRO. Kam votuar PRO mbrojtjes se interesave te atyre personave te cilet kane nevoje per mbeshtetje ndoshta me shume se cilido tjeter. Gjate javes se shkuar, jam takuar me drejtuesit e shoqatave qe ata kane, i kam degjuar dhe mepas kam vendosur ti mbeshtes me vote. Mendoj se ka ardhur koha ti shohim gjerat nga ana pozitive. Pra une kam votuar PRO interesave te qytetareve, te cilet duhet te jene te pare
Pra une kam votuar PRO interesave te qytetareve, te cilet duhet te jene te paret. Dhe vota ime do jete gjithmone, PRO ketyre interesave. Ju ftoj ta shohim goten jo gjysme bosh, por gjysme PLOT.
Ju falendroj!"

gazmend oketa

Pr/ligji për statusin e e te verberve dhe personave paraplegjik e tetraplegjik kaloi në parlament me 66 vota, të PD-së dhe të PDIU-së . Tre deputetët e LSI, mes të cilëve ministri i Ekonomisë Naço kanë abstenuan, ndërsa PS, dhe deputeti Gazmend Oketa votoi kundër.
(sg/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi

Humbja me Italinë në Euro 2024, Sylvinho: I kënaqur me paraqitjen, por jo me rezultatin! Falenderoj tifozerinë kuqezi