Operacionet e SHÇBA, shpërdoruan të dhënat e TIMS dhe lejuan lokalet pas orës policore, arrestohen 4 policë në Tiranë, pezullohen 6 të tjerë në Korçë

Krenar Gjokutaj dhe Kelmend Pikuli

Në operacionet e zhvilluara ditën e djeshme në Tiranë dhe Korçë janë arrestuar 4 efektivë policisë dhe 6 janë pezulluar. Gjithçka lindi nga hetimet  dhe përgjimet që po u bëheshin policëve të Korçës, në lidhje me kalimin e paligjshëm të emigrantëve. Nga përgjimet dolën edhe efektivët e Tiranës të Komisaritati nr. 1 që akuzohen për lejim të kalimit të personave jashtë orarit policor të vendosur për shkak të COVID-19.

Në operacion e koduar "Rei" efektivët akuzohen veprat penale "Shpërdorim detyre" dhe "Falsifikim i dokumenteve". Pas hetimeve intensive disa mujore këta punonjës policie janë kapur në veprimtari të kundraligjshme në kohë dhe episode të ndryshme.

Efektivët në disa raste në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë shfrytëzuar aksesin në sistemet dhe regjistrat e Policisë së Shtetit për sigurimin e të dhënave personale të shtetasve pa autorizim. Gjithashtu ata akuzohen se kanë lejuar dhe favorizuar persona të ndryshëm, në disa raste duke raportuar të dhëna të pavërteta, për mosndëshkimin e tyre me masat administrative përkatëse sipas  Kodit Rrugor dhe Aktit Normativ për masat anticovid.

Mes të pezulluarve janë edhe shefi i Komisariatit Korçë, Krenar Gjokutaj e shefi i qarkullimit, Kelmend Pikuli, të cilët akuzohen për shpërdorim detyre.

Në pranga në Korçë dhe Tiranë ranë policiët:

1. Inspektor Durim Murja, 33 vjeç, me detyrë oficer i patrullës së përgjithshme pranë Komisariatit të Policisë Nr.1, Tiranë, me masë sigurimi "Arrest në burg", i dyshuar për "Shpërdorim detyre".

2. Inspektor Arjan Balla, 56 vjeç, me detyrë oficer i patrullës së përgjithshme pranë Komisariatit të Policisë Nr.1, Tiranë, me masë sigurimi "Arrest në burg", i dyshuar për "Falsifikim të dokumentave".

3.  Inspektor Jashar Shehu, 55 vjeç, me detyrë oficer i patrullës së përgjithshme pranë Komisariatit të Policisë Nr.1, Tiranë, me masë sigurimi "Arrest në burg", i dyshuar për "Falsifikim të dokumentave".

4. Inspektor Matilda Hamolli, 30 vjeçe, me detyrë oficer i patrullës së përgjithshme pranë Komisariatit të Policisë Nr.1, Tiranë, me masë sigurimi "Arrest në shtëpi", e dyshuar për "Shpërdorim detyre".

5. Komisar Krenar Gjokutaj,  44 vjeç, me detyrë Shefi i Komisariatit të Policisë Korçë, me masë sigurimi "Detyrim për t'u paraqitur në policinë gjyqësore" dhe "Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik", i dyshuar për "Shpërdorim detyre".

6. Komisar Kelmend Pikuli, 53 vjeç, me detyrë Shef i Sektorit të Qarkullimit Rrugor Korçë, me masë sigurimi  "Detyrim për t'u paraqitur në policinë gjyqësore" dhe "Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik", i dyshuar për "Shpërdorim detyre".

7. N/komisar Petro Fraholli, 48 vjeç, me detyrë specialist shërbimi për parandalimin dhe sigurinë rrugore në Sektorin e Qarkullimit Rrugor, DVP Korçë, me masë sigurimi  "Detyrim për t'u paraqitur në policinë gjyqësore" dhe "Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik", i dyshuar për "Shpërdorim detyre".

8. Inspektor Clirim Akrobati, 52 vjeç, me detyrë agjent verifikues në Sektorin e Qarkullimit Rrugor, DVP Korçë, me masë sigurimi  "Detyrim për t'u paraqitur në policinë gjyqësore" dhe "Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik", i dyshuar për "Shpërdorim detyre".

9. Inspektor Genci Hysi, 40 vjeç, me detyrë agjent verifikues në Sektorin e Qarkullimit Rrugor, DVP Korçë, me masë sigurimi "Detyrim për t'u paraqitur në policinë gjyqësore" dhe "Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik", i dyshuar për "Shpërdorim detyre".

10. Inspektor Kamber Kllogjeri , 52 vjeç, me detyrë agjent verifikues në Sektorin e Qarkullimit Rrugor, DVP Korçë, me masë sigurimi "Detyrim për t'u paraqitur në policinë gjyqësore" dhe "Pezullim i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik", i dyshuar për "Shpërdorim detyre".


Lajmi kryesor:

DOSJA/ ‘Kam parë një vajzë të bukur ma gjeni kush është', Report Tv zbardh përgjimet që çuan në pranga efektivët e Korçës dhe Tiranës! Përmendet edhe emri i Niko Peleshit


I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Aksidenti në Lezhë me eskortën e Berishës, kamerat e sigurisë rrëzojnë pretendimin e truprojës, asnjë mjet nuk lëvizte kundravjatje në krosi