Opozita e re tjetër draft për ndryshimet në Kodin Zgjedhor! Valteri: Prag elektoral 1% dhe jo 3!

Një tjetër draft për ndryshime në Kodin Zgjedhor do të prezantohet ditën e nesërme, kësaj herë nga Lëvizja Demokratike Shqiptare, subjekti politik që po ngrihet me Myslim Murrizin dhe Halit Valteri. Në propozimin e tyre, pragu elektoral duhet të jetë 1% dhe jo 3% siç PS e ka parashtruar në draftin e saj. Lajmin e bëri Halit Valteri i ftuar në emisionin "Repolitix" në report Tv.

"Lëvizja Demokratike Shqiptare do të depozitojë nesër një draft ku do të thuhet ky prag 3% nëse krijohet në shport dhe bëni një korrektim atëherë ndaç 3% ndaç 5% hajde ta diskutojmë. Por do të ketë prag zero ose 1% në vlerën e një mandati që është krejt normale, ose natyralin", tha Valteri teksa shtoi se detajet e tjera do i prezantojë nesër.

Ndërkohë nga opozita e re ka pasur një tjetër  draft, ai i Rudina Hajdarit.


Lajmi kryesor:

Drafti i PS-së për hapjen e listave/ Valteri: Zero shanse të kalojë në Kuvend me votat tona! Gati propozimi i ri nga ne, prag elektoral 1% dhe jo 3!


B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Platforma 'Deputeti që duam' dhe votim nga anëtarësia, a e mbështesni mënyrën si partitë po zgjedhin kandidatët e 25 prillit?×

Lajmi i fundit

John

Denoncimet e PD-së për inceneratorët, Murrizi: Janë ngritje pazari për gjobë