Opozita në Hungari kundër Nikolla Gruevskit, kërkojnë të arrestohet dhe ekstradohet në Maqedoni

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski dhe Viktor Urban, Kryeministër i Hungarise

Një ditë pasi ish-kryeministri maqedonas, Nikolla Gruevski iu pranua kërkesa për të marrë të drejtën e azilantit politik në Hungari, nga kabineti i kryeministrit Viktor Urban, duket se kjo nuk është pritur mirë nga partitë opozitare në vend, të cilat i kanë bërë thirrje qeverisë hungareze që të arrestojë dhe ekstradojë atë në Maqedoni.

Sipas mediave maqedonase përfaqësitë opozitare hungareze i kanë bërë së fundi thirrje qeverisë hungareze të arrestojë dhe sa më shpejt të ekstradojë ish-kryeministrin Nikola Gruevski, i cili ka kërkuar azil në Hungari.

Mësohet se përfaqësuesi i partisë opozitare hungareze “Jobbik” Adam Mirkocki, e ka cilësuar rastin si një “skandal” duke thënë se Gruevski është “kriminel i kërkuar” nga një vend ku nuk ka luftë dhe se ai nuk është i përndjekur mbi baza fetare apo politike, transmeton media Alsat Maqedonia.

Ndërkohë edhe partitë e majta në Hungari “Dialogu” dhe koalicionet Demokratike, kanë kërkuar që ish-kryeministrit të Maqedonisë Gruevskit ti refuzohet azili, dhe sa më shpejt ai të ekstradohet në vendin e tij. Përfaqësues i partisë opozitare “Dialogu”, Richard Barabash, është shprehur se vendi i Gruevskit është “prapa grilave”.

Nikolla Gruevski, ish-kryeministri i Maqedonise bëri dy ditë më parë të ditur lajmin se është larguar nga Maqedonia , dhe ndodhej në Hungari ku ka kërkuar azil politik. Ndërkohë, pas kësaj kërkese mësohet se për Gruevskin policia ka shpallur urdhër-arrest ndërkombëtar.

Nikolla Gruevski, akuzohet për rastin “Tanku” dhe mbi të rëndojnë akuzat e shpërdorimit të detyrës, pasi bleu gjatë kohës së qeverisjes së tij si kryeministër në Maqedoni,  një automjet  “Mercedes” me vlerë rreth 600 mijë euro.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Australia ofron gaz për Evropën mes shtimit të krizës Rusi-Ukrainë