POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Pak para nisjes së takimit me Vuçiç, flet Thaçi: Marrëveshje vetëm për njohjen e Kosovës

Presidenti kosovar, Hashim Thaçi, ka folur për mediat pak para nisjes së takimit me presidentin serb Aleksandër Vuçiç në Bruksel.

Thaçi është shprehur optimist për arritjen e një marrëveshjeje, që sipas tij, do të ketë kuptim vetëm kur arrihet njohja reciproke e Kosovës.

Jam i vetëdijshëm që do të kemi pengesa dhe vështirësi, por ja vlen për të punuar që të shënojmë progres. Po hyjmë në fazë të re të dialogut për arritjën e marrëveshjes përfundimtare. Ky proces i dialogut shpresoj që do të shënoj progres për Kosovën, Serbinë, për paqen dhe stabilitetit në rajon për të dy popujt. Jam i vetëdijshëm që do të kemi pengesa dhe vështirësi, por ja vlen për të punuar që të shënojmë progres. Kjo gjendje e statusit është e paqëndrueshëm, konflikti ngrirë është i paqëndrueshëm duhet të lëvizim drejt të ardhmes evropiane të Kosovës dhe Serbisë. Pra, ky dialog ka vlera  euroatlantike, të paqes, stabilitetit dhe zhvillimit ekonomik. Por,  ritheksoj se dialogu dhe marrëveshja ka kuptim vetëm atëhërë kur ndodh njohja reciproke e Kosovës nga Serbia. Askush çështjen e negociatave apo marrëveshjet nuk mund të lidh me çështjet e tjera. Marrëveshja finale do të jetë në interes të qytetarëve të Kosovës dhe Serbisë. Do të ruhet shpirti multietnik, do të jetojnë në pronat dhe shtëpitë e tyre në paqe.

Hashim Thaçi, president i Kosovës.


Lajmi kryesor:

Korrigjimi i kufijve/ Thaçi takohet sot me Vuçiç në Bruksel


Komento

Komente

  • Mala: 07/09/2018 15:52

    I madh eshte çlirimtari e shpetimtari i kesaj hapesire shqiptare nga fanitija,Lideri i Kosoves dhe i shqiptareve kendej Drini Hashim Thaçi. Krejt minor e te parendesishem jane kokorisjet e krrokamat e sorrshkinave te"synueseve" te te parit te LDK-se: Osmani,Luta(Abazi i dyte i Gjilanit),Agimi e keta karkalecat Hoti e Abdixhilu apo ky qe sulmon Familjen Presidentit te ndjer Rugova per tju dal perpara ketyre qe i shenuam me pare, Selmanaj me dy gishta(n'byth) te ngritur,ose Albini e te tjeret prapa tyre. Hashimi eshte vertet i madh,Eshte i deshmuar ne lufte,ne politike e diplomaci.

    Përgjigju