Buxheti 2023, Konfindustria: Nuk ka strategji për krizën! S'vihet në punë TEC-i i Vlorës, por jepen miliona për anijet për prodhim energjie

Buxheti 2023, Konfindustria: Nuk ka strategji për krizën! S'vihet në punë TEC-i i Vlorës, por jepen miliona për anijet për prodhim energjie

Foto ilustruese

TIRANË- Nisur nga projektbuxheti 2023, si edhe paketa fiskale të prezantuara nga qeveria nga ardhur një reagim nga Konfindustria e cila thotë se tregojnë një mungesë strategjie për përballimin e krizës energjetike.

Përmes një deklarate për mediat, Konfindustria thotë se është e papranueshme që në buxhetin 2023 nuk është parashikuar asnjë fond për vënien në punë të Tecit të Vlorës pas 11 vitesh, ndërsa thekson se e njëjti shpenzim që do duhej për TEC-in e Vlorës po harxhohet për anijet për prodhimin e energjisë.

“Konfindustria vlerëson, se Buxheti dhe Paketa Fiskale 2023, të paraqitura nga ekzekutivi, tregojnë mungesë të qartë të strategjisë të përballimit të krizës energjetike të shpallur zyrtarisht. Është e pakuptueshme, që nuk ka asnjë parashikim buxhetor prej pak milionë $USD për vënien në punë të TEC-it të Vlorës pas 11 vitesh, ndërkohë që parashikohen me qindra milionë euro shpenzim për të njëjtin sasi të prodhimit të energjisë nga anijet e sjella nga Bangladeshi me ndikim shkatërrues mjedisor”, thuhet në njoftim.

Konfindustria është ndaluar edhe në taksën e qarkullimit dhe atë të mjedist, ku kërkon pezullimin e tyre, me qëllim që në këtë kohë krize çmimet të shkojnë në nivelin që kanë vendet e rajonit. Sipas Konfindustrisë, në paketën fiskale duhej të ishte parashikuar ulje fiskale për karburantet dhe gazin në mënyrë që të zbuten pasojat e krizës.

Konfindustria vlerëson, se është e papranueshme, që në Paketën Fiskale 2023 nuk është parashikuar asnjë ulje e ngarkesës fiskale për produkte si karburantet dhe gazi i lëngshëm me qëllim zbutjen e pasojave të krizës energjetike. Konfindustria ka kërkuar në pezullimin e “taksës së qarkullimit” dhe “taksës së mjedisit” me qëllim uljen e çmimeve të paktën në nivelin e shteteve të rajonit. Gjithashtu, kërkohet heqja e plotë e taksave për “gazin e lëngshëm”.

Ndalur në projektin pilot që ka nisur qeveria për financimin e 2 mijë familjeve për panele diellore, Konfindustria thotë se e mbështet këtë nismë, por vlera 2 mln euro është e ulët dhe sipas saj duhet parashikuar mbështetje më e madhe për këtë nismë.  

“Konfindustria mbështet politikën financiare të sapofilluar për familjet dhe bizneset për vetëprodhimin e energjisë elektrike nga panelet diellore. Shuma e shpallur prej vetëm 2 milionë euro është mjaft e ulët dhe duhet parashikuar e shumëfishuar në Buxhetin 2023. Konfindustria vlerëson, se është  e papranueshme mosparashikimi në Paketën Fiskale dhe Buxhetin 2023 të uljes së barrës fiskale si dhe financimit të veshjeve termoizoluese për ndërtesat publike dhe private, njësitë industriale, pajisjeve termike për rritjen e eficiencës energjitike, etj”, përfundon njoftimi.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • redi: 07/11/2022 16:02

  Kush eshte keshillyari i Rames per energjine ?Ai per mua ka nje barre te nadhe per gjendjen energjetike te vendit .Te jesh vend prodhues i naftes dhe te impotosh 100% te naftes eshte cnenduri dhe krim.Si ja mundesi qe hepen miliona oer blerjen e enwrgjise dhe TEC i Vlores me kapacitet 100 mw rrin i stopuar prej 10 vjetesh ?Politika neoliberale e lenies se ekonomise ne dusrt e privatit eshte eksperimenti me shksterrues e ekonomise tone .Shteti si pronar i nje phese te sektireve strategjik mban nen kontroll monopolizimin e cmimeve .Pi tek ne ?

  Përgjigju
 • Arbërori: 07/11/2022 10:18

  Edvin tradhtari shqipfolës nuk mundet të vjedhë sa duhet në TEC !

  Përgjigju
 • Goni: 07/11/2022 10:03

  Po ku do hane hajdutët po te ndezin tecin?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Meçe: Lazarati prodhonte 900 ton hashash në vit! Noka, Basha, Berisha menaxhonin kartelin e drogës

Meçe: Lazarati prodhonte 900 ton hashash në vit! Noka, Basha, Berisha menaxhonin kartelin e drogës