Pakistan, 10 të vdekur nga përplasja e trenave, shkak infrastruktura e dobët

Dhjetë vetë vdiqën dhe 64 u plagosën në një përplasje mes një treni pasagjerësh dhe një treni mallrash në qytetin jugor pakistanez të Rahimyar Khan.

 Treni i mallrave ishte i palëvizshëm kur treni i pasagjerëve e goditi atë me shpejtësi në stacionin hekurudhor Walhar në provincën lindore Punjab.

Të plagosurit, disa prej të cilëve në gjendje kritike, u transportuan në spitale të ndryshme në zonë. Ushtria gjithashtu mori pjesë në operacionet e ndihmave.

Në një deklaratë, kryeministri Imran Khan tha se ishte shumë i pikëlluar nga lajmi i incidentit dhe urdhëroi shefin e hekurudhës Shejh Rashid Ahmad për të garantuar standardet e sigurisë .

Aksidentet hekurudhore janë të zakonshme në Pakistan për shkak të infrastrukturës së dobët dhe neglizhencës së autoriteteve hekurudhore.

I.C./d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?

Komento

Komente

  • Kafsha: 11/07/2019 12:26

    Pakistani eshte i zhvilluar se ka trena, po ne?

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit