Pakti për qeverinë në Shkup, Meta thirrje politikës në Tiranë: Mësoni nga Maqedonia, të kthehemi në shina

TIRANE-Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur marrëveshjen për qeverinë e re në Maqedoni duke vlerësuar rritjen e përfaqësimit të faktorit shqiptar. Kreu i shtetit shqiptar i kërkon politikës në Tiranë që të marrë shembull nga Maqedonia dhe të rikthehet sa më shpejt në shina. Kjo gjë duhet të bëhet duke nisur nga marrëveshja e 5 qershorit, thotë Meta.

"Finalizimi i marrëveshjes për formimin e Qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut është një tjetër hap pozitiv për forcimin e institucioneve demokratike dhe përparimin e reformave.

Rritja e përfaqësimit të faktorit shqiptar në qeverisje, përfshirë dhe mundësinë e Kryeministrit shqiptar në të ardhmen, është tregues europianizues dhe vitalizues për forcimin e bashkëjetesës. Pas zgjedhjeve demokratike dhe konkurruese, fqinji ynë ecën me siguri të merituar për çeljen e negociatave me Bashkimin Europian.

Duhet të mësojmë prej tyre dhe të kthehemi në shina sa më parë, duke nisur me respektimin e Marrëveshjes së 5 qershorit dhe plotësimin e gjithë kushteve të tjera" shkruan Meta.

Dje u arrit marrëveshja për qeverinë e re në Maqedoni mes Zoran Zaev dhe Ali Ahmetit, ku për herë të parë në historinë e këtij vendi, shqiptarët do të kenë një kryeministër nga radhët e tyre edhe pse ai do të drejtojë qeverinë 100 ditët e fundit të mandatit.

 • Sondazhi i ditës:

  Si ka ndryshuar cilësia e arsimit gjatë pandemisë?

Komento

Komente

 • Cubi: 19/08/2020 22:06

  Pu pu ca thot ky hajvan samari. Kush eshte per te mar mesim dhe kush flet. Hajduti i floririt. Po ska faj!!!!!!!

  Përgjigju
 • feridon: 19/08/2020 15:42

  KUSH KA DALE NGA SHINAT???SI TE FUTEMI??? KUSH MUND TA BEJE??????

  Përgjigju
 • ERP: 19/08/2020 14:04

  Pa u zhdukur hajdutat me ty ne krye nuk ka arsye per te ndjekur te njejten rruge. Hajdut

  Përgjigju
 • Daku: 19/08/2020 10:12

  O perendi prap ky derisa ska as nje kopetenc ham ham do beje dit per dit copa e mutit ptuuuuu patushtine

  Përgjigju
 • Mona Cizmja.: 19/08/2020 10:08

  Hajdute te te gjithe Shqiperise bashkohuni.

  Përgjigju
 • Lori: 19/08/2020 09:21

  Se do ti te kesh pushtet brez pas brezi o hajdut

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'S'më ftuan'/ Zana Çela i përgjigjet Inva Mulës: Akuza më e rëndë për t'u përtypur! E thirrëm disa herë, na injoroi! Dokumentari nuk tregon historinë e TKOB!