Pakti për Universitetin/ Plarent Ndreca: Shteti s’ka detyrim të mbulojë kostot, qeveria po jep më shumë nga sa u kërkua

Ish-sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Arsimit, Plarent Ndreca, në Repolitix, ka thënë se qeveria ka ofruar më shumë nga cfarë kërkuan studentët. Ndreca theksoi se arsimi i lartë në Shqipëri nuk është i detyrueshëm dhe se shteti nuk ka për detyrë për të mbuluar kostot. “Studentët kërkuan 50% ulje të tarifës, ndërkohë që qeveria po jep më shumë ulje. Bachelor-i ka goxha ndryshim nga masteri. Masteri s’ka detyrim qeveria që të mbulojë kostot. Një pjesë të rëndësishme të kontributit e ka edhe ai që merr shërbimin. Arsimi i Lartë nuk është i detyrueshëm. Një pjesë të madhe e ka shoqëria, dhe vetë ai që merr shërbimin. Këtu përjashtohen të gjithë ata që s’kanë mundësi ekonomike.”-tha Ndreca.


Lajmi kryesor:

Pakti i Qeverisë/ Studentët në 'Repolitix': Protesta mbyllet të premten, vendimi unanim


/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak

Sulmi terrorist në Ankara/ Turqia hakmerret, kryen sulme ajrore ndaj kurdëve në Irak