Pallati në Gjirokastër, Tritan Shehu:
Qeveria të ndërtojë një godinë e re 

Pallati në Gjirokastër, Tritan Shehu:<br />Qeveria të ndërtojë një godinë e re <br>
Deputeti i PD, Tritan Shehu i kërkon kryebashkiakes së Gjirokastrës që të reagojë për të nxjerrë nga izolimi banorët e fshatit Zhulat, që janë të bllokuar pas shembjes së rrugës prej disa javësh. Ai thotë se askush nuk po jep alarmin dhe impenjohet.

Shehu komenton edhe situatën e banorëve të pallatit 5-katësh që rrezikon të shembet. Sipas tij bashkia dhe qeveria duhet të financojnë ndërtimin e një godine të re në një zonë të sigurt.

Institucionet kanë kërkuar prej disa ditësh largimin e banorëve nga pallati që rrezikon të shembet nga rrëshqitja e dherave, por disa prej tyre nuk pranojnë. 

STATUSI I TRITAN SHEHUT
BASHKIJA E GJIROKASTRES E KRYETARJA E SAJ, “TE SHOHIN EDHE JASHTE ZYRAVE”!

Banoret e Zhulatit jane krejt te izoluar.

Mund te komunikojne vetem nepermjet Fushe Bardhes, me kembe per aty, nga shembja e rruges prej permbytjeve.

Palokastra rrezikohet te bllokohet nga rreshqitja e pjeseshme e rruges deri tashti.

Askush nuk po jep alarmin dhe impenjohet.

Ndersa Pallati i demtuar ne Gjirokaster kerkon vendime radikale: banoret duhet te cvendosen provizorisht ne godina te lehta e komode, nderkaq Bashkia me Qeverine duhet te financojne ndertimin e nje godine tjeter ne nje zone te sigurte.

Nga informatat qe une kam, zona ekzistuese veshtire te sigurohet afat gjate.

d.b/shqiptarja.com
 

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Kiev: Sulmi rus në Zaporizhzhia, shkatërrohet infrastruktura

Kiev: Sulmi rus në Zaporizhzhia, shkatërrohet infrastruktura