PAMJA e trishtë që ASKUSH nuk do donte të shihte...E moshuara e vetmuar në spital që DUHET të na bëjë të gjithëve të ndërgjegjësohemi: Për gjyshërit tanë

TIRANË -  E vetme duke u futur në derën e spitalit, me shpresën dhe lutjet për t'ia hedhur, e për të dalë shëndoshë e mirë. Ecën me këmbët e saj, megjithatë hapat e avashtë tregojnë vitet që mban mbi supe. Kjo është pamja e trishtë sot në mëngjes nga Spitali Infektiv në Tiranë. Një e moshuar që mbërriti me ambulancën e spitalit të Kavajës, e dyshuar se mund të jetë prekur nga COVID-19, që rrezikon më shumë, pikërisht ata, të moshuarit.

Një pamje që të këput shpirtin. Mund të jetë gjyshja e secilit prej nesh. Por aty është krejt e vetme. Duke ecur me këmbët e saj, teksa çdo hap i hedhur shfaq rrugëtimin e vështirë në përballjen me këtë sëmundje, që të gjithë bashkarish lutemi të jetë me sa më pak pasoja. 

Sytë e gjithë shqiptarëve sot duhet të jenë nga kjo gjyshe. Ashtu, te vetme, do të përballen edhe gjyshet tona nëse nuk kujdesemi, nëse nuk qëndrojmë në shtëpi, nëse nuk respektojmë distancat kur dalim, nëse nuk rrimë me maska e doreza kur punojmë, nëse... Rregullat janë të shumta dhe gjithsecili prej nesh duhet të ndjejë përgjegjësinë shoqërore, që pamje të tilla, të mos i shohim përditë në ekranet shqiptare. Me shpresën dhe urimin që t'i shohim të gjithë të sëmurët të dalin shëndoshë e mirë me këmbët e tyre, Shqiptarja.com i bashkohet apelit dhe thirrjes të autoriteteve, të bluzave të bardha që janë në frontin e parë të luftës: Qëndroni në shtëpi, ruani veten, familjen, gjyshërit tuaj dhe gjithë shoqërinë. Nëse bëhemi të gjithë bashkë në këtë betejë, Shqipëria do t'ia dalë.  

Shumë të tjerë vijnë, e të tjerë ikin. Këta të fundit japin lajmin e shpresës: Koronavirusi mund të luftohet!

 

G.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se sot do të arrihet një marrëveshje mes palëve politike për reformën zgjedhore?

Komento

Komente

 • iMaria: 29/03/2020 08:11

  Jemi dy të moshuar më sëmundje kronike, nuk kemi asnjë pranë që të na ndihmojë, si do bëjmë në rërë blerjet tona...Njeri është diabeti më insulina

  Përgjigju
 • Bledi: 25/03/2020 10:59

  Ishalla e run zoti

  Përgjigju
 • Zoti e ndimofte ..: 25/03/2020 10:56

  Duhej me vite te pushkatoheshin nga Populli keta muter pseudo Politikane ,,qe detyruan Popullin te largohen nga vendelindja... Ky Popull eshte Skllaveruar me Vite,,dhe deri sa te shuhet Si Popull ,,keshtu die te Skllaverohet.. Lexuhat teknTema,,ARTIKULLIN se nga kush Politikane kishte Makinen me te shtrejnte !! Keshtu dhe Ju m...Gazetare ,,per nje pjate Supe ,, shisni veten pastaj i merni me rradhe dhe Familien..

  Përgjigju
 • Ender: 25/03/2020 10:25

  Me vjen shume keq, pamje vertet e trishte dhe qe te ben te ndihesh keq :(

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Bie qeveria tranzitore, po identifikimi biometrik në gjithë vendin! Hajdari detaje nga takimi 9 orësh me ambasadorët