Papa letër ukrainasve: Jeni një popull i fortë dhe i guximshëm

Papa letër ukrainasve: Jeni një popull i fortë dhe i guximshëm

1669392176_papa.PNG

Papa Françesku i ka shkruar një letër popullit ukrainas që u publikua të premten nga Vatikani.

“Nuk kalon asnjë ditë që të mos jem pranë jush dhe të mos ju mbaj në zemër dhe lutje”, tha Papa në letrën, e cila fillimisht ishte shkruar në italisht. Dhimbja juaj është dhimbja ime”, ka shkruar Papa. 

Françesku nuk e përmendi Rusinë, por pyeti: "Si është e mundur që burrat t'i trajtojnë burrat e tjerë në këtë mënyrë?" , raportojnë mediat e huaja.

Papa përmendi vuajtjet e fëmijëve të vegjël ukrainas të vrarë dhe të zhvendosur që u është dashur të ikin nga lufta.

"Në secilën prej tyre është disfata e mbarë njerëzimit", ka shkruar Papa.

Letra shprehte simpatinë për të rinjtë "të cilëve u është dashur të marrin armët për të mbrojtur me guxim vendin e tyre", nënat që kanë humbur bashkëshortët, të moshuarit dhe vullnetarët.

"Në këtë oqean të së keqes dhe dhimbjes. Nëntëdhjetë vjet nga gjenocidi i tmerrshëm i Holodomorit, unë e admiroj aromën tuaj. Edhe në tragjedinë e pamasë që po vuani, populli ukrainas kurrë nuk është dekurajuar apo braktisur në përulje”, ka shkruar Papa.

Holodomor 1932-1933, ose Uria e Terrorit, u projektua artificialisht nga udhëheqësi sovjetik Joseph Stalin, i cili hoqi rezervat e ushqimit nga fshatarët ukrainas, duke çuar në vdekjen e miliona njerëzve.

“Bota ka njohur një popull të guximshëm dhe të fortë, një popull që vuan dhe lutet, qan dhe lufton, reziston dhe shpreson, një popull fisnik dhe martir”, shtoi Papa.


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto