Para takimit me Kryeministrin grek, Erdogan ka një mesazh për të: Shoku im Kyriakos, ne nuk të kërcënojmë, nëse nuk na kërcënon

Para takimit me Kryeministrin grek, Erdogan ka një mesazh për të: Shoku im Kyriakos, ne nuk të kërcënojmë, nëse nuk na kërcënon

Recep Tayyip Erdogan

Në një intervistë ekskluzive me gazetën greke Ekathimerini, 24 orë përpara mbërritjes së tij të planifikuar në Athinë, presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, trajton një sërë çështjesh që kanë të bëjnë me marrëdhëniet greko-turke. Erdogan thekson vizionin e tij për një "faqe të re" në lidhjet dypalëshe bazuar në parimin "win-win".

“Miku im Kyriakos, ne nuk të kërcënojmë, nëse nuk na kërcënon”, është mesazhi që Erdogan thotë se do t’i përcjellë kryeministrit grek gjatë takimit të tyre të ardhshëm, duke theksuar se “asnjë sfidë nuk është e pakapërcyeshme përmes dialogut të bazuar në vullneti i mirë i ndërsjellë.”

Në lidhje me mundësinë e arritjes së një marrëveshjeje për referimin e çështjes së shelfit kontinental në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, Erdogan shpreh mendimin se çdo apel i mundshëm duhet të përfshijë çështje shtesë.

“Ka shumë probleme të ndërlidhura që duhet të zgjidhen përveç shelfit kontinental. Ne duhet t'i trajtojmë ato në mënyrë gjithëpërfshirëse", pohon Erdogan.

Erdogan sqaron gjithashtu se deklarata e tij “Mund të vijmë një natë papritur” i përket “elementëve terroristë që rrezikojnë sigurinë e vendit tonë”. Ai më tej thekson se “integriteti strukturor i Xhamisë Hagia Sophia nuk do të dëmtohet materialisht apo shpirtërisht dhe se veprat e artit dhe të gjitha format e artit nuk do të pakësohen, por do të mbrohen”.

I pyetur për shfrytëzimin e depozitave të energjisë në Mesdheun Lindor dhe Egje, presidenti turk flet për mundësi bashkëpunimi duke thënë: "A ka apo jo rezerva është një çështje që mund të përcaktohet si rezultat i kërkimit shkencor dhe jo si rezultat i mendimit tim personal. Nga sa shohim, ka pasur dhe po bëhen studime premtuese lidhur me këtë çështje. Mesdheu dhe Egje janë pellgje të pasura me burime natyrore. Në kontekstin aktual ndërkombëtar, garantimi dhe ruajtja e sigurisë energjetike nga pikëpamja strategjike është bërë një çështje kyçe. Në këtë kuptim, sidomos në Mesdhe ka mundësi dhe mundësi bashkëpunimi… Ka shumë çështje për të cilat mund të bashkëpunojmë edhe në Egje. Gjithçka është për paqen dhe mirëqenien e njerëzve dhe të brezave tanë të ardhshëm”.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Brenda 24 orëve grabiti bizhuteri dhe sende me vlerë në 2 banesa, arrestohet 36 vjeçari në Kuçovë (VIDEO)

Brenda 24 orëve grabiti bizhuteri dhe sende me vlerë në 2 banesa, arrestohet 36 vjeçari në Kuçovë (VIDEO)