POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Paradë mode në vitet '56, shikoni 'modelet' e Tiranës në kohën e komunizmit (Video)

Në Tiranën e viteve ‘56, janë zhvilluar edhe parada mode. Në një video të shpërndarë në Facebook nga “Shqipëria e harruar” na vijnë disa pamje të rralla nga periudha komuniste.

Ndërkohë që në filmat e kohës bëhej propagandë për barazinë mes meshkujve dhe femrave, në kryeqytet vajzat e reja dhe të bukura bashkë me fëmijët bënin paradë me rrobat e prodhuara në vend para një publiku të gjerë.

Por ajo çfarë vihet re në video është prania dominuese e femrave, si në pasarelë ashtu edhe në publik.

 

ke.mu.//Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • Kafsha: 04/08/2018 16:56

    Sa bukur, i emocionuar... Rregjimi fundërrinë na shkatërroi!

    Përgjigju