Paralajmërim për Rusinë, Gjermania voton për shpalljen e Holodomorit një 'gjenocid'

Paralajmërim për Rusinë, Gjermania voton për shpalljen e Holodomorit një 'gjenocid'

1669382909_gjermani1.PNG

Ministrja e jashtme gjermane Annalena Baerbock mirëpret përpjekjet në parlamentin e vendit për të shpallur Holodomor, vdekjen nga uria e miliona ukrainasve në vitet 1932-1933, një "gjenocid".

Një tekst, i parë nga AFP, nga deputetët e koalicionit gjerman të udhëhequr nga qendra e majtë dhe konservatorët e opozitës synohet si një "paralajmërim" për Rusinë pasi Ukraina përballet me një krizë të mundshme urie këtë dimër për shkak të pushtimit të Moskës, raportojnë mediat e huaja.

Politikanët planifikojnë të votojnë për rezolutën javën e ardhshme, pas ditës përkujtimore të Ukrainës për urinë, e cila bie çdo vit të shtunën e fundit të nëntorit.

Holodomor erdhi nga përpjekjet e liderit sovjetik Josef Stalin për të kolektivizuar bujqësinë dhe për të çrrënjosur lëvizjen e sapolindur nacionaliste të Ukrainës.


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto