Parlamenti Europian miraton ligjin! Nga viti 2035 ndalohet shitja e makinave me benzinë dhe naftë në BE, lejohen vetëm ato elektrike

Parlamenti Europian miraton ligjin! Nga viti 2035 ndalohet shitja e makinave me benzinë dhe naftë në BE, lejohen vetëm ato elektrike

Trafiku në Francë

Parlamenti Evropian miratoi zyrtarisht këtë të martë një ligj për të ndaluar shitjen e makinave të reja me benzinë dhe naftë në Bashkimin Evropian duke nisur nga viti 2035, me synim që të përshpejtojë kalimin në automjete elektrike dhe të luftojë ndryshimet klimatike.

Rregullat historike do të kërkojnë që deri në vitin 2035 prodhuesit e makinave të arrijnë një ulje 100% të emetimeve të dyoksidit të karbonit (CO2) nga makinat e reja të shitura, gjë që do ta bënte të pamundur shitjen e automjeteve të reja me karburant fosile në bllokun 27-vendesh.

Ligji do të vendosë gjithashtu një ulje prej 55% në emetimet e CO2 për makinat e reja të shitura nga viti 2030 kundrejt niveleve të vitit 2021, shumë më e lartë se objektivi ekzistues prej 37.5%.

"Kostot e funksionimit të një automjeti elektrik janë tashmë më të ulëta se kostot operative të një automjeti me një motor me djegie të brendshme," tha Jan Huitema, negociatori kryesor i parlamentit për rregullat, duke shtuar se ishte thelbësore të silleshin automjete elektrike më të përballueshme në konsumatorët.

Vendet e BE ranë dakord për marrëveshjen me ligjvënësit tetorin e kaluar, por ende duhet të vendosin zyrtarisht rregullat përpara se ato të hyjnë në fuqi. Miratimi përfundimtar pritet të bëhet në mars.

Furgonët e rinj duhet të jenë në përputhje me një ulje prej 100% të CO2 deri në vitin 2035 dhe një ulje prej 50% deri në vitin 2030, krahasuar me nivelet e vitit 2021. Shumë prodhues makinash në Evropë kanë paralajmëruar investime në elektrifikim.

Shefi ekzekutiv i Volkswagen, Thomas Schaefer tha vitin e kaluar se nga viti 2033 marka do të prodhojë vetëm makina elektrike në Evropë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Skënderbeu humbet dhe 'dorëzon' shpatën, vajza spanjolle e mposht në mundje dore para Shqipëri - Spanjë

VIDEO/ Skënderbeu humbet dhe 'dorëzon' shpatën, vajza spanjolle e mposht në mundje dore para Shqipëri - Spanjë