Parlamenti voton dhe mbretëresha firmos: Britania e Madhe jashtë nga BE më 31 Janar

Parlamenti voton dhe mbretëresha firmos: Mbretëria e Bashkuar jashtë nga BE më 31 Janar.

Prej sot fillon fillon periudha e tranzicionit deri në fund të vitit 2020, kohë brenda së cilës Londra dhe Brukseli do të duhet të negociojnë një marrëveshje të re tregtare.

Me ratifikimin, e marrë si të mirëqenë nga Parlamenti Europian më 29 janar, për Britaninë nuk ka më asnjë pengesë për tu përshēndetur me BE ditën e fundit të janarit.

Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Europian do të jenë “miqtë më të ngushtë” mirëpo nuk do të jenë “të afërt si dikur” pas largimit të Britanisë nga blloku evropian, ka thënë presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von del Leyen.

I.C./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Rritet gjoba për celularin dhe drejtimin e makinës në gjendje të dehur! A jeni dakord me ashpërsimin e Kodit Rrugor?

Komento

Komente

 • Capi: 24/01/2020 11:28

  Gooo Boris gooo!!! Poshte EU-Fashizmi!!! Poshte Khazaro-Rreptilianet!!!

  Përgjigju
 • Kafsha: 24/01/2020 09:15

  Yyyyyt me gjith keta nje jete me dredhira e intriga

  Përgjigju