Zgjedhjet vendore/ Pas Berishës, Partia e Lirisë dhe PS dorëzojnë në KQZ kandidaturat për anëtar të KZAZ-ve! Pritet edhe Alibeaj e PSD

Zgjedhjet vendore/ Pas Berishës, Partia e Lirisë dhe PS dorëzojnë në KQZ kandidaturat për anëtar të KZAZ-ve! Pritet edhe Alibeaj e PSD

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi

TIRANË- Pas grupit të Sali Berishës edhe Partia e Lirisë dhe Partia Socialiste kanë dorëzuar në KQZ kandidaturat për anëtar të KZAZ-ve për zgjedhjet vendore të 14 majit. Ditën e nesërme ose të hënën, pritet që edhe grupi i Enklejd Alibeajt të dorëzojë kandidaturat e tyre, pasi afati i sugjeruar, i vendosur nga kryekomisoneri Ilirjan Celibashi është 29 janari.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve do të presë propozime për anëtarë dhe kryetarë të 92 komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor nga të gjitha subjektet politike, por në rastin e PD-së së Alibeajt dhe asaj të Rithemelimit, kryekomisioneri do t’i drejtohet Gjykatës së Tiranës, për të marrë përgjigjen se kush është mes të dyve organi drejtues i Partisë Demokratike. Kështu tha vetë Celibashi pak ditë më parë. 

Deri më tani, në gjykatën e Tiranës rezulton ende kryetar Lulzim Basha që dha dorëheqjen, ndërsa vendimi që pritet të ndajë përfundimisht se kush e ka drejtimin e partisë mes kryetarit të komanduar Alibeaj dhe Berishës, është ai i Apelit që deri më tani është shtyrë disa herë.  Megjithatë, për të shmangur ngërçet e mundshme, gjykata duhet të vendosë të paktën deri më 6 mars kur është edhe afati i fundit për regjistrimin zyrtar të partive politike në KQZ për garën elektorale të 14 majit.

Sipas shortit të hedhur në KQZ komisionet Zonale të Administrimit Zgjedhor me numër çift do t’i drejtojë Partia Socialiste, dhe ato ato me numër tek Partia Demokratike. Ndërkohë anëtarët e KZAZ-ve do të ndahen 2 PS, 2 PD, 1 PSD e Tom Doshit dhe 1 anëtar nga Partia e Lirisë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:54
Zgjedhjet vendore/ PS depoziton në KQZ kandidaturat për anëtar të KZAZ-ve

1674659862_kqz1.jpg

Partia Socialiste ka depozituar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kandidaturat për anëtar të KZAZ-ve për zgjedhjet vendore 2023.

SI.E./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria skualifikohet nga Euro 2024, a ju pëlqeu loja e Kombëtares×

Lajmi i fundit

'Nga Amerika dhe Australia', Tifozat Kuq e Zi: Kemi 21 vite që punojmë, tifozët dhe lojtarët u bënë një në Euro 2024

'Nga Amerika dhe Australia', Tifozat Kuq e Zi: Kemi 21 vite që punojmë, tifozët dhe lojtarët u bënë një në Euro 2024