Pas betimit tek noterja, Arta Vorpsi nis punën dhe shkon në Gjykatën Kushtetuese

Pas betimit mbi kushtetutë para një notereje, Arta Vorpsi është paraqitur në Gjykatën Kushtetuese ditën e sotme. Ajo ka nisur kështu punën si gjyqtare, duke shpërfillur presidentin Ilir Meta që nuk kishte ndërmend të organizonte ceremoni betimi për anëtaren e re të Kushtetueses që u përzgjodh automatikisht nga KED pasi kreut të shtetit i kaloi afati ligjor prej 30 ditësh për të zgjedhur anëtarin e dytë, pas Besnik Muçit për në Gjykatën Kushtetuese. 

“Jam shumë i qartë për këtë çështje. Kuvendi është i mirëpritur të komunikojë zyrtarisht me institucionin e Presidentit, dhe jemi të hapur për të bashkëpunuar në respekt të kushtetutës dhe detyrimeve kushtetuese dhe kjo është një çështje e mbyllur dhe shumë e qartë”, tha Meta duke lënë të kuptuar qartë se nuk e njeh Arta Vorpsi edhe pse zgjedhja e saj është botuar në fletoren zyrtare.


Lajmi kryesor:

"Kushtetuesja"/ Vorpsi 'injoron' Metën dhe nis punën, betohet tek noterja dhe ia dërgon presidencës me postë!


G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja