Pas marrëveshjes me PD edhe Meta u del në krahë artistëve për Teatrin: Ja si Rama konfirmonte qëndrimet e mia

Vetëm pak ditë pasi Partia Demokratike firmosi një marrëveshje me artistët të cilët nuk duan prishjen e Teatrit Kombëtar, sot Presidenti Meta ka deklaruar se do të mbështesë kauzën e tyre dhe aplikimin që Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka bërë në organizatën "Europa Nostra" për mbrojtjen e kompleksit të Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimental.

Meta ka thumbuar edhe kryeministrin Rama, ku ka shpërndarë një video të tij kur kreu i qeverisë ishte në atë kohë  ministër kulture dhe thoshte se duhen mbrojtur monumentet kulturore.

Sipas Metës videoja e Ramës konfirmon se ai vetë është në mbrojtje të këtyre çështjeve që prej 20 vitesh.

Reagimi i plotë i Metës:

 Të dashur miq! Po ju njoh me faktin se dje i kam dërguar një letër Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, për të konfirmuar mbështetjen time në aplikimin e saj drejtuar organizatës prestigjoze "Europa Nostra" për mbrojtjen e kompleksit të Teatrit Kombëtar dhe Teatrit Kombëtar Eksperimental.

Po kështu të gjitha qëndrimet e mia në mbrojtje të trashëgimisë historike e kulturore të Tiranës, kanë qenë dhe janë në koherencë të plotë për këtë çështje prej 20 vitesh.

Dëgjoni ju lutem kryeministrin aktual, z.Rama se si e konfirmonte këtë fakt në vitin 2000, kur shërbente me devocion të jashtëzakonshëm si ministër Kulture, në qeverinë që unë drejtoja.

VIDEO e postuar nga Presidenti Meta

 • Sondazhi i ditës:

  Rama lë Vlorën pas 8 vitesh dhe zgjedh të jetë deputet i Durrësit, a ka bërë kryeministri zgjedhjen e duhur?

Komento

Komente

 • Cubi: 01/08/2019 12:45

  Ka shummmmmm te drejt,se edhe keta me sali qenin ne krye e gjith kasta e ketyre mbetjeve ta pas viteve 90 duhet te ruhen per relike dhe ti bejm te gjith bashk tek teatri, se na can gajden.

  Përgjigju
 • Shpata: 01/08/2019 09:53

  Rama thote Qendres historike, ky eshte nje term i gjere qe nuk do te thote te ruhen karakatinat dhe mizerjet e te kaluares!

  Përgjigju
 • asl: 01/08/2019 09:25

  Nje jete majtas djathtas Lsi si ato k*.Liro je debil i madh para EDIT ju (pd,lsi plus bishtat nga pas) jeni mbussha topi.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Belgjika nuk di të tolerojë! Danimarka kualifikohet në frymën e fundit, shkatërron Rusinë! Në 1/8 edhe Zvicra