Pas shumë përplasjesh, Meta 'bën paqe' me Yuri Kim: Partia e Lirisë bashkëpunim me SHBA! Ambasadorja: Politika të bashkohet në dialog

Pas shumë përplasjesh, Meta 'bën paqe' me Yuri Kim: Partia e Lirisë bashkëpunim me SHBA! Ambasadorja: Politika të bashkohet në dialog

Ambasadorja Yuri Kim në takimin me Ilir Metën

TIRANË- Pas disa përplasjeve në distancë, kryesisht në prag të zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare të vitit 2021, kohë kur Ilir Meta ishte president, por ishte mjaft aktiv në fushatën elektorale kundër qeverisë, kreu i Partisë së Lirisë tashmë ka bërë ‘paqe’ me diplomaten amerikane Yuri Kim.

Ilir Meta ka pritur sot në selinë Partisë së Lirisë, ambasadoren amerikane në Tiranë, Yuri Kim, teksa ka ndarë edhe detaje në lidhje me takimin mes tyre.

Sipas Metës është diskutuar në mënyrë konstruktive mbi bashkëpunimin e Partisë së Lirisë me SHBA-në. Meta nënvizon se bashkëpunim do jetë në interes të forcimit dhe intensifikimit të partneritetit strategjik midis Shqipërisë dhe SHBA, përmbushjes të detyrimeve tona si vend anëtar i NATO-s, si dhe reformave prioritare të përshpejtimit të integrimit europian të Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor në BE.

'Sot mirëprita në selinë e Partisë së Lirisë Ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, znj. Yuri Kim. Ishte kënaqësi të diskutonim hapur dhe në mënyrë konstruktive mbi bashkëpunimin e Partisë së Lirisë me SHBA, në interes të forcimit dhe intensifikimit të partneritetit strategjik midis Shqipërisë dhe SHBA, përmbushjes të detyrimeve tona si vend anëtar i NATO-s, si dhe reformave prioritare të përshpejtimit të integrimit europian të Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor në BE'- shkruan Meta.

Gjatë fushatës elektorale të vitit 2021, Ilir Meta, megjithëse në rolin e presidentit të vendit, me një gjuhë të paprecedentë sulmoi asokohe ambasadoren amerikane Yuri Kim, ku i kërkonte që mos të ndërhynte në zgjedhjet parlamentare. Vetë diplomatja amerikane dënoi gjuhën e ashpër të Ilir Metës, gjatë fushatës elektorale, ku ish-kreu i shteti u bënte thirrje qytetarëve, që të mprehin sfurqet e sëpatat që të mbrojnë votën. Yuri Kim dënoi ashpër fjalorin e Metës, duke e shigjetuar drejtpërdrejt kreun e shtetit dhe duke i thënë se thirrjet e tij për mprehje të sfurqeve dhe sëpatave janë të papranueshme dhe të dënueshme dhe se për këtë duhet të mbajë përgjegjësi.

1663936976_ilirmeta.jpg

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:35
Yuri Kim takoi Metën, ambasada: Në vazhdën e takimeve me krerët e politikës, partitë të bashkohen në dialog

1663947459_FdWXynkXoAADacR.jpg

Ambasadorja e Shteteve të bashkuara të Amerikës Yuri Kim ka nënvizuar sot se partitë politike shqiptare duhet të bëjnë dialog për integrimin dhe demokracinë në vend.Në një postim në Twitter ambasada njofton se ky takim i Kim me Metës ishte në vazhdimësi të takimeve të saj me liderët politikë.

 “Ambasaroja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim u takua sot me kryetarin e Partisë së Lirisë, Ilir Meta, në kuadër të takimeve të saj të vazhdueshme me liderët politikë shqiptarë. Ajo përsëriti nevojën që partitë politike të bashkohen për t'u angazhuar në dialog konstruktiv që forcon demokracinë, lufton korrupsionin dhe çon përpara negociatat e Shqipërisë për anëtarësimin e plotë në Bashkimin Evropian”, shkruan ambasada amerikane.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • MALI ME GROPA& USA: 24/09/2022 14:32

  THJESHT KY HAJDUT I KOMBIT NUK DUHET TE JETE ATY , DHE DUHET TE DENOHET NGA MBARE POPULLI SHQIPTARE PER ZULLUMLLEQET QE KA BERE AI BASHKE ME KOKTULEN E TIJ ,

  Përgjigju
 • Iris: 24/09/2022 04:09

  Kjo eshte /real politik/,pragmatizmi amerikan.As mos u gezoni,as mos krijoni iluzione,as mos u zhgenjeni,dhe as mos u zemeroni kur shikoni ambasadoret qe nje here te kritikojne,nje here te buzeqeshin.Nuk veprohet me mendesi Kanuni pertej Atlantikut.S.d.q kesaj radhe eshte thjeshte nje interviste-test per te zhbiruar Meten,mendimet dhe planet e tij dhe kuptohet dhe sjelljen.Edhe vete Meta nuk duhet te genjeje veten pas ketij takimi.

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 23/09/2022 18:28

  Hani o shqiptarë! Hani! Është mut e bukë bashkë. Sa ashpër na ka dënuar historia,INTERESI dhe mendësia!

  Përgjigju
 • xxxxx: 23/09/2022 18:13

  Diku fle lepuri

  Përgjigju
  • Gjytrymi: 23/09/2022 22:08

   Po si duket Kim i lutet Metes te mos i nxjerre ato dosjet qe ka per Ramen

 • Kistra: 23/09/2022 18:06

  Pa fjale! Po na perzihen zorret!

  Përgjigju
 • Cepani: 23/09/2022 17:28

  Po cifti Meta Kryemadhi jane njerezit me te paster te Shqiperise me te varferit dhe jane miq te Ameriqise. Rama armik

  Përgjigju
 • Bani: 23/09/2022 16:37

  Po si e takon nje hajdut vrases shkratimtar i vendi qe i ka te gjitha ligesit dhe ju e takon po deri dje po thoshnit te gjithe pergjest ne burg tani e takoni hipokrita turp ai eshte i pari per burg me gjithe koke rubinen

  Përgjigju
 • Arian Abazaj: 23/09/2022 16:11

  Po ju zonja ambasadore pse e takoni dhe e bëni faktor një personazh të tillë që ju e njihni mjaft mirë .

  Përgjigju
 • Liku: 23/09/2022 16:00

  Nuk ka paqe me hajdut.

  Përgjigju
 • Piro: 23/09/2022 15:09

  Sa ipokrit qe je more kok tul po ti deri dije i shaje sot qenka kenaqsi te bisedosh me ambasadoren Amerikane dhe degjo ncire ate dosjen e Rames dhe te shikojm sec ka brenda se mos ka ndonje mace qe kerkon banjon se nuk i del vetem1 por do me shume ti nuk je me izoti per Monken por do jesh problem per Ramen. esht i gjat ai te fala Monikes

  Përgjigju
 • Tre qete dhe ujku: 23/09/2022 15:07

  Ai,kau plak po ju ha barin dhe nuk ka fuqi per te punuar... Ma leni ta ha une ate dhe ju do ta keni gjithe luadhin per vehte....

  Përgjigju
 • Anonim: 23/09/2022 15:07

  CFAR TE THA MBYLL BUCEN SE DO VESH NE BURG SHKERDHAT CEPANI TI JE PER TU CUAR TEK MALI ME GROPA PKEHR.

  Përgjigju
  • tezja: 23/09/2022 16:34

   Te takosh kryehajdutin e Shqiperise eshte turp i madh! Apo.... si te tjeret`?

 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket e drejtë kërkesa e pedagogëve për rritjen e pagës?×

Lajmi i fundit

Rrëfeu historinë e dhimbshme në BBV, Einxhel Shkira bën dedikimin mallëngjyes për nënën e saj: Të duam, unë, bebi dhe Dagz

Rrëfeu historinë e dhimbshme në BBV, Einxhel Shkira bën dedikimin mallëngjyes për nënën e saj: Të duam, unë, bebi dhe Dagz