Pas tre refuzimeve, zgjidhet gjyqtari shqiptar në Gjykatën e Strasburgut, ikën Ledi Bianku

Darian Pavli, gjyqtari i ri shqiptar në Gjykatën e Strasburgut

Pas tre refuzimeve, Asambleja Parlamentare në Strasburg ka votuar sot për gjyqtarin e Shqipërisë në Gjykatën Evropiane të të Drejtave të Njeriut. Nga tre kandidaturat që kishte përzgjedhur Shqipëria, u zgjodh Darian Pavli, i cili garoi përballë dy kandidatëve të tjerë Marjana Semini dhe Sokol Berberit.

Përmes një statusi në ‘Facebook’, deputeti i PS, Ervin Bushati thekson se procedurat e përzgjedhjes ishin transparente, ndërsa shtoi se "Shqipëria do të vazhdoje angazhimin e saj ne Keshillin e Europes duke promovuar te drejtat e njeriut ne mbarë kontinentin tonë e më gjerë".

GJYKATA E STRASBURGUT: NJË PËRFAQËSUES TË RI NGA SHQIPËRIA.
Asambleja Parlamentare ne Strasbourg votoi sot per gjyqtarin e Shqiperise ne Gjykaten Evropiane te te Drejtave te Njeriut. Shqiperia kishte paraqitur tre kandidate te cilet u perzgjodhen nga nje proces i brendshem i hapur dhe trasparent.

Asambleja vleresoi procesin dhe votoi per gjykatesin e ri te Shqiperise ne GJEDNJ. I urojme suksese Z. Darian Pavli i cili do kontriboje gjate viteve te ardhshme ne punen e gjykates dhe ne permiresimin e te drejtave te njeriut ne Evrope. Shqipëria do të vazhdoje angazhimin e saj ne Keshillin e Europes duke promovuar te drejtat e njeriut ne mbarë kontinentin tonë e më gjerë.

Ervin Bushati, deputet i PS

Darian Pavli pason në këtë detyrë gjyqtarin Ledi Bianku. Ledi Bainku është gjyqtari që u përfshi në audiopërgjimin me Denar Bibën, ku pretendohej se nënkryetari i KQZ i bënte presion për të mos dhënë vendime kundër Shqipërisë për çështjet e ankimuara në këtë Gjykatë. Denoncimi u bë nga Partia Demokratike, ku vetë Lulzim Basha deklaroi se Biba ka vepruar me urdhër të sekretarit të Përgjithshëm të kryeministrit Edi Rama, Ëngjëll Agaçi. Por nga ana tjetër audiopërgjimi nuk u arrit të faktohej asnjëherë si një material i besueshëm.

Rezultati i zgjedhjeve

Kush është Darian Pavli
Darian Pavli jurist me 15 vjet përvojë në disenjimin, koordinimin dhe zbatimin e aktiviteteve që promovojnë mbrojtjen e të drejtave të njeriut në Nju-Jork, Tiranë (Open Society Justice Initiative, Human Rights Watch), përfshirë rajonin e Këshillit të Evropës, ekspert ligjor pranë EURALIUS V, këshilltar i Komisionit të Posaçëm Parlamentar i Reformës në Drejtësi, përfaqësim të disa çështjeve në GJEDNJ.

l.q./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    "Lufta" ndaj COVID-19/ A mendoni se duhet të bëhen më shumë testime?

Komento