Pasuria 'djeg' gjyqtaren e Apelit të Tiranës

Pasuria 'djeg' gjyqtaren e Apelit të Tiranës

Flutura Skënderi

TIRANË- Kolegji i Posaçëm i Apelimit, KPA ka lënë në fuqi vendimin për shkarkimin nga detyra të ish-gjyqtares së Apelit Tiranë, Flutura Skënderi. Vendimi u mor këtë të martë me shumicë votash në dhomë këshillimi nga trupi gjykues i KPA i kryesuar nga Albana Shtylla, me relatore Rezarta Schuetz dhe anëtare Ina Rama, Mimoza Tasi e Natasha Mulaj.

Ish-gjyqtarja Flutura Skënderi u shkarkua nga detyra prej Komisionit të Pavarur të Kualifikimit më 23 korrik 2020, pasi u konstatuan probleme në kriterin e pasurisë. Ndërkohë, ajo u vlerësua pozitivisht për pastërtinë e figurës, si dhe nuk u gjetën problemë penalizuese në kriterin profesional.

KPK konstatoi edhe konflikt interesi për dy çështje gjyqësore. Sipas relatorit, në këto dy çështje që janë gjykuar nga gjyqtarja ka qenë palë ndërgjyqëse edhe kompania që ka kontraktuar gjyqtarja për një apartament dhe nuk e ka deklaruar.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Banka Botërore: Rritja ekonomike e Kinës më e ngadalta që nga vitet 1960

Banka Botërore: Rritja ekonomike e Kinës më e ngadalta që nga vitet 1960