Patriarku i kishës ortodokse serbe pas takimit me Lajçak dhe Palmer: Kosova për ne është si Jerusalemi për hebrenjtë

Miroslav Lajcak dhe Matthew Palmer gjatë vizitës së tyre në Beograd kanë takuar edhe kreun e Kishës Ortodokse të Serbisë. Lajcak ka treguar se me klerikun serb kanë diskutuar për dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Pas këtij takimi ka folur edhe vetë patriarku serb, Porfirije, i cili ka thënë se për  serbët “Kosova është ajo çfarë Jerusalemi është për Izraelin.

Për serbët, Kosova është çfarë është Jerusalemi për hebrenjtë dhe patriarkana e Pejës për Kishën Ortodokse është çfarë është Vatikani për Kishën Katolike”, ka deklaruar patriarku.

Por një takim I tillë ka ngjallur reagime të shumta, doktori i shkencave politike, Jasmin Mujanoviç, duke e cilësuar si një vendim të tmerrshëm takimin me patriarkun pasi sipas tij, nuk duhet që të faktorizohen drejtuesit e institucioneve fetare për çështje që ndërlidhen me politikë.

 

S.M./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?

Komento

Komente

 • Gege Kosova: 06/06/2021 10:06

  Here thone "eshte djepi" i serbise, ama djepi bosh, e tash e paskn kthyer se kosova eshte Jeru salemi serb,Por mos haroni praktikisht e hsitorikisht Kosova eshte djepi i atdhetarizmes shqiptare,eshte djepi plot i rrites se shtetit shqiptare.Ne jemi ketu dem baba dem edhe para Krishtit e Muhamedit,Madje ketu jemi edhe para djallit.

  Përgjigju
 • Pjeter: 05/06/2021 14:29

  Ik mor pis, ju nuk keni asnje lidhje krahasimi me çifutet.Ata jane ne vendin e tyre pre mijra vitesh,ju jeni ardhacake e barbare.Cifutet jane prej mijera vitesh ne lufte me ata qe duan di zhdukin,ju jeni prej qindra e qindra vjetesh masakruesit e ballkanit,pushta.Kosova ka qene e do te ngelet e Shqiptareve.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja