PD akuza KPK-së për Dvoranin, Strazimiri: 'Çanta' e Xhafës, u mbrojt nga Rama

Partia Demokratike ka dalë kundër seancës së sotme dëgjimore që u zhvillua në KPK, në ngarkim të gjyqtarit të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvorani. Në një deklaratë për mediat, në emër të PD-së, deputeti demokrat, Gent Strazimiri, tha se Dvorani është vegël e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Sipas Strazimirit, KPK-ja shpëtoi nga shkarkimi Dvoranin sepse është prokuror i partisë së Punës.

Dvorani që njihet si çanta e shpinës së Xhafës u mor në mbrojtje nga KPK-ja, pavarësisht se ai nuk justifikonte 99 milionë lekë. Në një rast të paprecedentë KPK-ja përmbysi raportin e ILDKP-së me argumentin se harroi të plotësonte një fletë. Vettingu duhet ta shkarkonte që sot Dvoranin. Mandati i tij ka mbaruar që para 4 vjetësh. Pse gjithë kjo sakrificë për Dvoranin? Është prokuror i Partisë së Punës. Ai është ideatori i çdo vendimi të marrë ndaj opozitës gjatë qeverisjes së majtë. Dvorani do e kalojë vettingun, megjithëse nuk justifikon pasurinë. KPK me dy standarde. Ardian Dvorani, Rama po përpiqet ta emërojë gjyqtar. Dvorani gjyqtar që nga koha e partisë së punës. Ishte në Shkodër në periudhën më të errët. Në vitin ’95, filloi të punojë për Partinë Socialiste.

Gent Strazimiri, deputet i PD-së


Lajmi kryesor:

‘Të papërshtatshëm, fshehën pasurinë’/ Gjyqtarët Dvorani dhe Faqolli drejt shkarkimit nga Vettingu


  • Sondazhi i ditës:

    A ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të frekuentojnë auditorët duke rrezikuar shëndetin e të tjerëve?×

Lajmi i fundit

John

Administrata e Ushqimit dhe Barnave në SHBA, strategji për përzierje të vaksinave për më shumë efikasitet