PD akuzon Veliajn: Në zonën e liqenit dhe Gardës po ndërtohet pallat 9 kate!

Partia Demokratike ka vijuar me akuzat ndaj kryetarit të Bashkisë së Tiranës  Erion Veliaj për betonizimin e zonës rreth liqenit Artificial tek Garda e Republikës.  

Denoncimin është bërë zëdhënësja Ina Zhupa sipas të cilës pranë Gardës së Republikës po ndërtohen pallate me lartësi mbi 9 kate, duke shpallur fituese të tenderit per zgjidhje urbanistike firmën e të afërmes së kryeministrit Edi Rama. 

Në deklaratën e bërë publike në rrjetet sociale, zëdhënësja Zhupa thotë se Partia Demokratike e ka paralajmëruar që në  vitin 2018 këtë projektin, i cili sipas saj po dëmton qytetarët e Tiranës.

"E kemi paralajmeruar dhe faktuar me dokumenta që në 2018, betonizimin e zonës së parkut te Liqenit, atje ku ndodhet Garda e Republikës, me preteksin që aty do transferohej Biblioteka Kombetare edhe Qëndra Kulturore për femijë për të hapur rrugën e ndërtimeve shumëkatëshe. Ateherë Veliaj e mohoi, edhe si në cdo rast tjetër thjesht mashtroi. Zona e propaganduar nga Veliaj se do i kthehej parkut të liqenit por nderkohë është planifikuar për shërbime, zyra, parkim, banim, ku kullat e klienteve të zakonshem do zaptojnë edhe këtë territor në hyrje të parkut. Ky plan i Veliajt dëmton akoma më shumë qytetarët e Tiranës, ku çdo cep po betonizohet edhe hapësira e vetme e gjelbër si parku po kafshohet me kulla nga te gjitha anët e saj", ka denoncuar Zhupa.

 

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lilua per popullin: 29/06/2020 11:39

  Ti je populli

  Përgjigju
 • Luli i vocerr: 29/06/2020 11:02

  Po per 17 kateshin afer kopeshtit zoologjik kush e dha lejen Lul Basha apo Erjon Vsliaj?

  Përgjigju
 • Zhupani: 29/06/2020 09:36

  Ik lyej floket pastaj dil dhe na trego per pallatet qe do ndertohen me lartesi mbi 70 kate.

  Përgjigju
 • asl: 29/06/2020 06:24

  Edhe e vertete te jete ky lajm nuk ju beson njeri,me dixhitalet e Saliut qe ja fuste kot kush mund tju besoj juve.

  Përgjigju
  • Populli: 29/06/2020 09:04

   Ja populli dele, kaq trushplare e militant sa thote dhe te jete e vertete, qe ne fakt dokumentat dhe faktet jane brenda ne lajm vetem ndonje analfabet ose dashakeq nuk do t'i lexoje !

 • Sondazhi i ditës:

  A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: Pa shkëmbimin e ushtarëve nga fabrika e çelikut në Mariupol, s’ka negociata