Pedagogu në Korçë ra në grackën e agjentit të infiltruar të SPAK/ Avokati: Hetimet 1 muaj! S'ndryshonte dot notën, sistemi i mbyllur (VIDEO)

Avokati mbrojtës i pedagogut Alket Dino, Nevzat Tarelli ka dhënë detaje nga arrestimi i tij. Ai ka bërë me dije se hetimet e SPAK kanë zgjatur për një 1 muaj dhe është vënë "në lojë edhe një agjent i infiltruar".

"Dino u arrestua mbrëmë për shkak të një hetimi të filluar nga SPAK. Dje janë finalizuar kryerja e veprimeve simulues nëpërmjet një agjenti të infiltruar. Bëhet fjale për një student i cili ka pasur një provim të mbetur. Prokuroria  ka kryer veprime të simuluara me Xhevahir Dervishin nëpërmjet një agjenti i infiltruar. Në momentin e arrestimit Dino nuk ka pasur asnjë prej kartmomedhave që u përdoren për veprimin simulues. Një pjesë e lekeve janë gjetur tek Dervishi, një pjese nuk janë gjendur.

Dino është në pozita mohuese. Është e vërtete që ka pasur kontakt me të arrestuarin tjetër, por takimi ka qene për shkak të interesit të pedagogut për një shtëpi me qira, pasi Dervishi është pronar i një agjencie imobiliare. Alket Dino është pozicionuar qartë që nuk ka lidhje me rastin korruptiv, që ka të beje me një student që pretendon që ka paguar për një provim me Alket Dinon 500 euro.

Gjatë kontrollit fizik profesorit nuk i është gjetur asnjë kartmonedhë euro. Një pjese e eurove janë gjetur te portofolin e Xhevi Dervishit. Rezultatet e provimit janë mbyllur para një jave dhe nuk ka asnjë mundësi që pedagogu të ndërhynte në sistem për të ndryshuar notën. Pedagogu është mbajtur për një muaj në përgjim, kohë kur është regjistruar procedimi penal nga SPAK dhe dje është bere arrestimi në flagrancë", tha avokati.


Lajmi kryesor:

Kush është pedagogu që merrte para në këmbim të provimeve, koordinatori i LSI në Korçë! Pranga dhe sekserit! U gjenden 300 euro dhe 50 mijë lekë! (EMRAT)


B.K./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Situata e COVID po rëndohet! Mendoni se duhen mbyllur disa aktivitete tregtare dhe të kufizohet me shumë lëvizja gjatë ditës?×

Lajmi i fundit

John

Theu arrestin e shtëpisë dhe përndoqi një 28-vjeçare, arrestohet 41-vjeçari në Tiranë