POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Pedagogu Prifti: Nuk jam për ndryshimin e ligjit, problemi nuk buron nga aty

Pedagogu i Universitetit të Tiranës, Rezart Prifti në fjalën e tij gjatë emisionit u shpreh se problemet që kanë universitetet nuk vijnë nga ligjit për Arsimin e Lartë. 

"Pse nuk jam për ndryshimin e ligjit? Unë mendoj që problemi nuk buron nga aty. Të njëjtën punë bënim para ligjit dhe të njëjtën punë bëjmë edhe tani. Unë me kolegen diskutojmë kemi letra apo nuk kemi letra. Studentët nuk mund të jenë pjesë e bordit sepse nuk e kanë atë kualifikim. Sepse do të marrin vendime për të ardhmen e një universiteti dhe jo për kafen përballë. Duhet të kenë nja-dy tre eksperienca jetësore. Rama e tha që do i marrin vendimin, gabim ka bërë,"- tha Prifi.


Lajmi kryesor:

'Arsimi i Lartë përtej protestës'/ Pedagogët në Repolitix, Prifti: Problemet në universitete nuk janë pasojë e ligjit


ke.mu./r.k.
Komento