Pele provon të futet në fjalor

Pele provon të futet në fjalor

Legjenda e futbollit, Pele

"Fondacioni Pele" ka nisur një fushatë në mënyrë që futbollisti legjendar brazilian, emri i vërtetë i të cilit ishte Edson Arantes do Nascimento, të bëhet fjalë e përfshirë në fjalorët portugezë të gjuhës.

“Të gjithë e njohin dhe e nderojnë brazilianin më të mirë të të gjitha kohërave”, tha fondacioni në një postim në kanalet e komunikimit. "Tani ka ardhur koha për të nderuar Pelenë duke përjetësuar 'O Rei' si një fjalë në fjalor".

Në mënyrë të veçantë, ata propozojnë që veprat leksikografike të përfshijnë termin 'Pele' me përkufizimin e mëposhtëm: "Pele. [mbiemër] 1. Më i madh se të gjithë të tjerët . 2. Referenca e madhësisë. 3. E pakrahasueshme. 4. Sinonim i përsosmërisë. 5 . Vetëm".

Pele vdiq më 29 dhjetor 2022 në moshën 82-vjeçare në spitalin izraelit 'Albert Einstein' në Sao Paolo.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    U shkon mbi 600 mijë në muaj, a duhen rritur pagat e Kushtetueses?×

Lajmi i fundit

Të ardhurat nga Tik-Tok, Instagram, Booking dhe dëmshpërblimet e përmuajshme për të larguarit nga puna do tatohen nga 13 deri 23%

Të ardhurat nga Tik-Tok, Instagram, Booking dhe dëmshpërblimet e përmuajshme për të larguarit nga puna do tatohen nga 13 deri 23%