Mrekullitë e Shna Ndout/ Pelegrinazhi në kishën e Laçit, mijëra besimtarë mblidhen me shpresë e besim në vendin e shenjtë (VIDEO)

12 dhe 13 qershori përkon me përfundimin e pelegrinazhit 13 javor në Kishën e Shna Ndout në Laç.

Me mijëra besimtarë, nga e gjithë Shqipëria, por edhe jashtë saj nisën rrugën e pelegrinazhit që prej orëve të para të mëngjesit, për të kaluar natën në këtë vend të shenjtë, në përpjekje për të imituar shenjtin, që sipas tyre ka kaluar vargmalin e Kurbinit.

‘Jam nga Tirana, kisha qejf për të ardhur. Vetë jam i sektit mysliman por e kam qejf të vij, nga të gjitha fetë kam qejf të marrë mirësitë e veta. Do të rri deri në orën 12. Kam besim sepse djali i madh i jemi ka mbaruar shkollën e lartë dhe master. Kur ka qenë i vogël nuk ka pas fol e sa erdhi këtu i erdhi goja. Vij shpesh. Me intereson besimi në zot.’- u shpreh një qytetar.

‘Kam ardhur nga Tiranë, kemi besim tek kisha e Laçit. Kam besim! Lutem për fëmijët t’i kem mirë. Vij shpesh herë vij.’- tha një qytetar

‘Nga Lezha kam ardhur. Vij shpesh kam shumë besim. Lutem për shëndet të fëmijëve për veten dhe gruan.’- u shpreh një tjetër.

‘Vij nga Lezha, do të rri gjithë natën. Më bëhet qejfi pasi ky vend është i shenjtë dhe ka bërë mrekullira. Për shëndet për fëmijë, për botën. Zoti ju dhashtë mbarësi.’- tha një qytetare.

Për garantimin e mbarëvajtjes së ritualit fetar, dy ditor janë angazhuar policia dhe spitali dhe pushteti vendor në Kurbin.

Historia e 13 të martave të shenjta në Kishën e Shna Ndout

Kisha e Laçit, e njohur ndryshe dhe si Kisha e Shna Ndout, prej vitesh njihet si një vend i shenjtë, ku mijëra besimtarë nga e gjithë Shqipëria e vizitojnë këtë vend kryesisht gjatë 13 të martave të shenjta, që nisin prej 27 Marsit dhe kulminojnë më 13 Qershor. Thuhet se Kisha e Laçit daton që prej vitit 1300 kur u ndërtua për herë të pare nga vëllezërit françeskanë, duke u shkatërruar më pas në 1971 nga regjimi komunist i cili ndaloi besimin tek feja, për t’u ringritur përsëri në 1990, me besimin akoma më të fortë të qytetarëve katolikë.

Pelegrinazhi i 13 të martave bashkon Shqiptarë të cilët i përkasin feve të ndryshme, muslimanë, katolikë, ortodoks, të cilët pavarësisht besimit të tyre zgjedhin të vizitojnë “vendin që bën mrekulli”. Kisha e Shna Ndout ndodhet e veçuar në majë te malit, ku pelegrinëve u duhet të përshkojnë kilometra të tëra dhe të ngjisin qindra shkallë për të arritur në majë. Arsyeja që pelegrinazhi fokusohet në 13 të marta lidhet pikërisht me vdekjen e shenjtorit, në nder të të cilit është ngritur dhe Kisha – Shna Ndout.

Video nga pelegrinazhi në kishën e Laçit

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:59
Festa e Shna Ndout, mijëra besimtarë e kalojnë natën në kishën e Laçit (VIDEO)

 

Festa e Shna Ndout ka mbledhur mijëra pelegrinj në Kishën me të njëjtin emër në Laç. Të ardhur nga qytete të ndryshme të Shqipërisë dhe besimeve të ndryshme fetare, qytetaret e kalojnë natën pranë këtij vendi të shenjtë i cili ka bërë mrekulli të shumta. 12 dhe 13 qershori përkon me perfundimin e pelegrinazhit 13 javor në kishën e Shna Ndout.

G.MO/A.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë