Për herë të parë pas 20 vitesh, euro barazohet me dollarin

Për herë të parë pas 20 vitesh, euro barazohet me dollarin

Foto ilustruese

Euro ka shënuar rënie, duke u barazuar për herë të parë me dollarin amerikan. Sot 1 euro është e barabartë me 1 dollarë.

Sipas kursit zyrtar të këmbimit valutor të Bankës së Shqipërisë 1 euro këmbëhet në lekë me 117.57, njëjtë saç këmbehet dollari me 117.51, i cili ka pësuar rritje.

Kështu, kompanitë dhe konsumatorët europianë do të paguajnë me shumë për mallrat dhe shërbimet që importohen, ndërsa eksportet europiane në tregjet ndërkombërtare do të bëhen më të lira.

E gjitha vjen si rezultat i pushtimit rus të Ukrainës dhe veçanërisht në kërcënimet e javëve të fundit, se si ofruesi kryesor i energjisë së Bashkimit Europian, Rusia do të ndërpriste plotësisht rrjedhat e gazit si kundërpërgjigje ndaj sanksioneve të Perëndimit.

S.C/K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lali: 12/07/2022 15:01

    Hahaha shkruaja kur filloj lufta qe euro do behet keter higjenike dhe filluan komentet e idiotave qe talleshin por sot eshte duke ndodhur vertet dhe dollari te gjatin do mare sepse vendet e medhaja e kane abandonuar nuk po e perdorin me si petroldollar keshtu qe pas pak kohe sallatorin do mari dhe bideja e tualetit

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Itali-Shqipëri/ Goli i Bajramit, ‘çmenden’ tifozët kuqezi në Korçë

Itali-Shqipëri/ Goli i Bajramit, ‘çmenden’ tifozët kuqezi në Korçë