Për herë të parë pas 32 vitesh, Bashkia Shkodër nderon të rënët për çlirimin e Shqipërisë më 29 Nëntor

 

Shkodra ka përkujtuar 79 vjetorin e çlirimit të Shqipërisë. Për herë të parë pas 32 vitesh, përfaqësues të pushtetit vendor në Shkodër u bënë pjesë e ceremonive përkujtimore për këtë datë të shënuar për mbarë kombin shqiptar.

Pjese e ceremonisë pranë Varrezave të Dëshmoreve në Shkodër ka qene vetë kryetari i bashkisë Benet Beci, i cili ka vendosur kurora në nderim të të rënëve ne luftën për çlirimin e vendit.

Për organizatën e veteranëve kjo datë është data simbol e kombit, ndërkohë qe shprehen të kënaqur që me në fund bashkia Shkodër merr pjesë në këtë ceremonial zyrtar.

Por, në fund të ceremonisë kur autoritetet po bënin xhiron drejt varrezave nuk kanë munguar edhe simbolet komuniste nga Gjon Bruci, i cili nuk e ndal traditën e tij.


Lajmi kryesor:

Përkujtohet 79-vjetori i Çlirimit! Krerët e shtetit nderojnë Dëshmorët e Kombit! Për herë të parë 29 nëntori kremtohet dhe në Shkodër


SI.E./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi miraton ndërtime strategjike në zonat e mbrojtura, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Po trafikonte 11 kg heroinë nga Kosova në Shqipëri, pranga 39-vjeçarit në Morinë

Po trafikonte 11 kg heroinë nga Kosova në Shqipëri, pranga 39-vjeçarit në Morinë